Wycieczka edukacyjno – krajoznawcza do okolicznych muzeów.

                           

W dniu 9 listopada 2023 roku klasy IV a oraz IV b uczestniczyły w wycieczce do Muzeum Ognia w Żorach oraz do Muzeum Regionalnego w Suszcu.

Celem wycieczki była integracja zespołów klasowych . Wspólnemu wyjazdowi towarzyszyły walory krajoznawcze, młodzież realizowała również cele edukacyjne.

O godzinie 10.00 autokar podjechał pod gmach muzeum w Żorach – budynek swoim kształtem i kolorem przypomina buchający ogień.

W pierwszej części spotkania dzieci wzięły udział w warsztatach wyrobu przepięknych świec, każda osoba mogła wypuścić wodze fantazji, dobrać kolory oraz materiały do wykonania świecy.

Po zakończonych warsztatach odbyła się prelekcja związana z historią pożarnictwa oraz z historią miasta Żory.

W następnej części spotkania można było pozwiedzać  gmach muzeum pełen multimedialnych niespodzianek dostosowanych do zainteresowań zwiedzających.

Po krótkiej przerwie na posiłek wesoły autokar udał się do miejscowości Suszec , gdzie znajduje się uroczy zakątek w kolonii  o nazwie Podlesie, a w nim Muzeum Regionalne ” Kamojówka”.

Muzeum to prowadzone jest przez lokalną fundację Kamojową.

Powstało ono w 2007 roku w oparciu o gromadzone od lat 70 XX wieku zbiory etnograficzne rodziny Fryderyka Szendery. Młodzież miała okazję podziwiać kuźnię , stodołę  – wybudowane współcześnie jako rekonstrukcje XIX  – wiecznych budowli. W budynku muzeum natomiast dzieci oglądały ekspozycje związane z dawnym rzemiosłem : dawne narzędzia rolnicze oraz przedmioty życia codziennego np. krosno, pianino, żelazka, porcelanę , łoże, elementy kuchenki, obrazy, lustra itp.

Dużą popularnością wśród zwiedzających cieszyła się podwórkowa huśtawka pod lipką.

Młodzież wykazała się ogromną kultura osobistą i dużym zainteresowaniem.

Wyjazd należy uznać za bardzo udany.