Projekt polsko – niemiecki ” Śladami księcia Ludwika”.

W dniach od 22 – 26 kwietnia 2024 r. nasza placówka realizowała projekt polsko – niemiecki – ” Śladami księcia Ludwika”.

W Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Łące gościli uczniowie i nauczyciele ze szkoły z partnerskiego powiatu Anhalt – Bitterfeld.

Myślą przewodnią projektu było opracowanie przez uczniów pamiętników na wzór pamiętników księcia Ludwika.

Nasi uczniowie gościnnie przyjęli rówieśników niemieckich zapewniając im pobyt w swoich domach.

Po przyjeździe uczestników projektu przywitała w murach szkoły dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Łące pani Barbara Jastrzębska, która przedstawiła zebranym plan realizacji założeń projektu.

We wtorek 23 kwietnia młodzież polska oraz niemiecka wraz z opiekunami uczestniczyła w lekcjach j.polskiego, matematyki oraz historii, po czym udała się do pracowni kulinarnej , aby oddać się pasji gotowania. Po posiłku w celach rekreacyjnych odbyły się gry i zabawy na sali wielofunkcyjnej , podczas których zacieśniły się relacje polsko – niemieckie.

W środę 24 kwietnia wczesnym rankiem uczniowie mieli okazję zwiedzić Pszczynę zwaną nie bez powodu ” Perłą Górnego Śląska”, rozpoczynając tę pasjonującą przygodę od  wyjścia do Muzeum Zamkowego i zapoznania się z historią rodów  Promnitzów, Anhaltów oraz Hochbergów  –  właścicieli zamku pszczyńskiego na przestrzeni dziejów,

Aby zapoznać się z władzami miejskimi i sposobem funkcjonowania Urzędu Miasta Pszczyny młodzież odwiedziła salę sesyjną pszczyńskiego Urzędu Miasta, gdzie oczekiwała jej przybycia pani wice – burmistrz Magdalena Czarnecka oraz sekretarz gminy Pszczyna pani  Łucja Foltyn.

Po ciekawym zwiedzeniu  Zagrody Żubrów uczniowie udali się do szkoły celem oddania się sztuce pisania pamiętników z dotychczasowych działań towarzyszących realizacji projektu.

W czwartek 25 kwietnia z rana Muzeum Zamkowe w Pszczynie na terenie Stajni Książęcych  zorganizowało dla uczestników projektu ciekawe warsztaty z zakresu robótek ręcznych przy wykorzystaniu kolorowych cekinów , kleju, nożyczek i stworzeniu między innymi ciekawych medali w nawiązaniu do dworu Hochbergów. Po zakończeniu warsztatów uczniowie obejrzeli Wystawę Konserwatorką mieszczącą się w Stajniach Książęcych. Mogli podziwiać odnowione przez konserwatorów dzieła sztuki – obrazy, gobeliny, tapety, lustra czy żyrandole będące własnością słynnych rodów na zamku pszczyńskim.

Po  zakończeniu kolejnego etapu wspólnego pisania pamiętników z dotychczasowych wrażeń i zaistniałych faktów w godzinach wieczornych odbył się piknik z udziałem władz miejskich i Rodziców klasy 6 a.

Podsumowania wydarzenia dokonała pani dyrektor Barbara Jastrzębska , wicestarosta pan Damian Cieszewski oraz pani wice – burmistrz Pszczyny pani Magdalena Czarnecka.

Udział naszej szkoły  w projekcie polsko – niemieckim :”  Śladami księcia Ludwika ” można uznać za bardzo udany.

Przez kilka dni pobytu niemieckich gości  zawiązały się relacje, które z pewnością będą kontynuowane w przyszłości.