ZAJĘCIA MUZYCZNE – BUM BUM RURKI

W czwartek 16 lutego gościliśmy w naszym przedszkolu pana Dawida, który przeprowadził z nami bardzo nietypowe zajęcia, podczas których poznaliśmy nowy, ciekawy instrument – bum bum rurki. Są to kolorowe, muzyczne tuby, które od kilku lat podbijają świat. Składają się z zestawu lekkich, plastikowych, w różnych wymiarach i kolorach rurek. Ich kolorystyka odpowiada określonym dźwiękom. Rurki wydają dźwięki przy uderzaniu nimi o dowolną powierzchnię, np. o podłogę, kolano, wnętrze dłoni, krzesło. Na rozgrzewkę prowadzący zaproponował ćwiczenia rytmiczne, improwizacje muzyczne, a po nich przyszedł czas na prawdziwe muzykowanie. Poznaliśmy wiele sposobów wykorzystania tej innowacyjnej, niebanalnej zabawki podczas działań muzycznych, tanecznych i ruchowych. Przy tej okazji dzieci uczyły się dyscypliny, umiejętności dostosowania się do poleceń dyrygenta, wyrabiały umiejętność koncentracji i gry. Każde dziecko miało także możliwość zagrania na nietypowych dzwonkach naciskanych. Pan Dawid demonstrował rytm składający się początkowo z dwóch a później czterech dźwięków, a zadaniem dzieci było jego dokładne odtworzenie. Trzeba przyznać, że wcale nie było to takie proste zadanie – trzeba było wykazać się doskonałą pamięcią. Zajęcia bardzo się nam podobały, a Pan Dawid sprawił, że na chwilkę przenieśliśmy się w inny, zwariowany świat.