ZABAWY Z MAKARONEM

Dzień dobry Kochane Zajączki!

Dzisiaj proponuję Wam zabawy z makaronem i nie będzie on służył tym razem do gotowania i jedzenia.

Dzisiaj posłuży nam on do zabawy a przy okazji poćwiczymy Wasze rączki.

Nasz makaron (najlepiej rurki ale może być każdy inny) należy zabarwić używając do tego barwników, farb lub po prostu bibuły. Możecie też pobawić się makaronem nie barwiąc go.

Jak  zrobić kolorowy makaron zobaczycie poniżej (źródło: Start diy)

KLIK

Teraz możecie się nim bawić na wiele sposobów😊

Oto moje propozycje, Wy możecie wymyślić swoje, liczę na Waszą pomysłowość i kreatywność.

1.SEGREGACJA MAKARONU WEDŁUG KOLORU,RODZAJU

Nasz kolorowy makaron pomieszał się. Musicie go posegregować. Przygotujcie kilka pojemników lub miseczek i posegregujcie go kolorami. Jeśli nie macie kolorowego makaronu pomieszajcie dowolne rodzaje (np. rurki, świderki, muszelki) i posegregujcie.

2.ZABAWA „CO NIE PASUJE”

Zobaczcie czy wszystkie makarony wysypane na stole są takie same? Który tu nie pasuje?

Rodzice wysypują na stole makaron w kolorze np. niebieskim i wkładają do niego kilka makaronów w innym kolorze np. czerwonym lub czerwonym i żółtym. Zadaniem dziecka jest wyciągnięcie makaronu, który nie pasuje i odłożenie go na bok. Jeśli nie mamy kolorowego makaronu możemy do wysypanego makaronu np. rurki dodać kilka innych np. świderki, muszelki i bawić się w ten sam sposób. Zabawę możemy dowolnie modyfikować i dodawać więcej kolorów.

3.SORTOWANIE ZIAREN FASOLI I MAKARONU DO MISECZEK

W kolejnej zabawie  poczujecie się jak prawdziwy Kopciuszek. Nasz makaron pomieszał się z fasolą. Musimy go oddzielić i osobno powkładać fasolę do miski, a osobno makaron.

4.UKŁADANIE MAKARONU W PŁASZCZYŹNIE PIONOWEJ

Przygotujcie plastelinę, ciastolinę lub masę solną i uformujcie z niej dużą kulkę. Teraz wbijcie do niej patyczki do szaszłyków i powkładajcie na nie makaron np. kolorami.

5.TWORZENIE KORALI, BRANSOLETKI

Z naszego makaronu możemy zrobić korale lub bransoletkę  i podarować ją np. mamie. Przygotujcie sznurek i nawlekajcie na niego makaron. Możecie to zrobić dowolnie wg własnego pomysłu lub  naprzemiennie np. czerwony-niebieski-czerwony-niebieski. Rodzice na pewno Wam pomogą.

6. UKŁADANIE OBRAZKA

Z makaronu możecie także spróbować ułożyć dowolny kształt lub rzecz np. koło, kwiatek lub słoneczko.

7. ŁAPANIE MAKARONU ZA POMOCĄ SZCZYPIEC

Jeśli macie w domu szczypce to możecie nimi przekładać makaron np. ze stołu do miseczki.

8. ŁOWIENIE MAKARONU Z WODY

Makaron możecie wrzucić do miski z wodą i „łowić” go czyli wyciągać np. sitkiem, łyżką lub innym przedmiotem.

9. ŁOWIENIE MAKARONOWYCH RYBEK

Zaproście Rodziców, rodzeństwo i wspólnie się pobawcie. Do zabawy potrzebujemy oprócz makaronu słomek z możliwością wyginania. Słomki to nasze wędki, a makaroniki to rybki . Staramy się złowić na wędkę jak najwięcej rybek.

Na filmiku poniżej  zobaczycie jak się bawić (źródło: moje dzieci kreatywnie)

KLIK

Więcej pomysłów na zabawy znajdziecie poniżej (źródło: kreatywnie w domu)

KLIK

Zachęcam Rodziców do przeczytania opowiadania – jego bohater to nie kto inny jak Zajączek, który poszukuje wiosny.

Czy ją odnajdzie? Tego dzieci dowiedzą  się po uważnym wysłuchaniu opowiadania. 😊 (źródło: dobra szkoła nowy jork)

KLIK

Co ćwiczymy podczas zabaw?

– usprawniamy ręce czyli motorykę małą

– rozwijamy percepcję wzrokową

– ćwiczymy prawidłowy chwyt

– ćwiczymy precyzję ruchu