Z WIZYTĄ W CHINACH

Witajcie Zajączki!

Dziś zabieramy Was w kolejną podróż na spotkanie z dziećmi. Tym razem do Azji, a dokładnie do Chin. Zapraszamy😉

CHIŃSKIE POWITANIE – zabawa dramowa. Dziecko wykonuje charakterystyczny chiński gest powitania: idzie ku rodzicowi lub innej osobie, nie odrywając nóg od ziemi, a następnie składa ręce (jak Chinka na zdjęciu) i wykonuje ukłon.

Posłuchajcie wiersza „Jestem Li-long” A. Bober, w którym poznanie małego chłopca, a następnie spróbujcie odpowiedzieć na kilka pytań.

Jestem Li-long, chłopiec Azjata,
W pagodzie mieszkam i sypiam na matach.
Mam dwie pałeczki zamiast łyżeczki
i pałeczkami jem ryż z miseczki.
Jak słońce ciało moje wygląda.
Na świat skośnymi oczkami spoglądam.
Specjalny strój mam na uroczystości,
Kimonem wszystkich zachwycam gości.
Jest nas najwięcej na całym świecie,
Co jeszcze wiedzieć o mnie chcecie?

Pytania:
– Jak nazywał się bohater wiersza?
– Skąd pochodził chłopiec?
– Czym i co jadał Li-long?
– Jakiego koloru jest skóra Li-longa?
– Jak wglądają jego oczy?

CHINY to piękny kraj, mieszka w nim bardzo wielu ludzi, państwo to znajduje się w Azji.
Do Chin z naszej stolicy Warszawy leci się samolotem, aż 12 godzin – to jest tak długo jak od rana do wieczora.  Azjaci wyróżniają się ciemnymi włosami, skórą w odcieniu żółtym i skośnymi oczami. Dzieci, podobnie jak wy, mają zajęcia w przedszkolach. Jedzą tam posiłki i bawią się wesoło w różne zabawy. Bardzo znaną zabawą, którą wy również macie i znacie jest Domino to tradycyjna gra, która powstała właśnie w ich kraju. Największe uprawy ryżu występują w Chinach. Chińczycy jedzą ryż przy pomocy pałeczek. Tradycyjny strój to kimono, możemy też spotkać wachlarze oraz chińskie czapeczki. Chinach żyją Pandy – misie uwielbiane przez dzieci oraz znajduje się najdłuższy na świecie Wielki Mur Chiński. Nam Chiny kojarzą się z ich pismem. Pismo to jest niesamowicie trudne.

Posługiwanie się pałeczkami tylko na początku może wydawać się trudne. Możesz spróbować posługiwać się zarówno pałeczkami dziecięcymi, jak i pałeczkami dla dorosłych. Nim spróbujecie jedzenia pałeczkami, wcześniej pobawcie się w grę rodzinną.

ZAWODY PAŁECZKOWE

Znakiem rozpoznawczym Chińczyków są CZAPKI-KAPELUSZE, które znajdziecie na zdjęciu poniżej. Panie lubią chodzić z WACHLARZAMI.  Jeśli macie ochotę zróbcie własną czapkę lub wachlarz, dzięki którym przeniesiecie się na chwilę do tego kraju.

Jak zrobić kapelusz i wachlarz w linku poniżej.

CZAPKA

WACHLARZ

Posłuchajcie również jak brzmi MUZYKA CHIŃSKA o jest link do filmiku, w którym zobaczycie taniec chiński. Może i wy spróbujecie zatańczyć. Możecie wykorzystać do tańca wachlarze.

TANIEC CHIŃSKI

Kochani, czy lubicie się bawić? Na pewno, wszystkie dzieci lubią się bawić. Jaka jest Wasza ulubiona zabawa? Z poniższych plansz możecie się dowiedzieć w jakie zabawy lubią się bawić dzieci mieszkające w Chinach

To właśnie zabawa łączy dzieci na całym świecie. Jedną z ulubionych form zabawy azjatyckich dzieci jest puszczanie latawca. Może spróbujecie zrobić swój latawiec wspólnie z rodzicami.

Około trzech tysięcy lat temu Chińczycy wynaleźli LATAWIEC.  Wykorzystywano go w walce do przerażania przeciwnika, później puszczanie latawców było ulubionym zajęciem w wolnym czasie. Latawiec jest w Chinach symbolem szczęścia.

Jak zrobić latawiec i smoka w linku poniżej.

LATAWIEC Z PAPIERU

LATAWIEC Z FOLII

SMOK

Na zakończenie zobacz i posłuchaj 🙂

Zapraszam także do odwiedzenia bloga Kreatywnym Okiem.

Tam dużo ciekawych informacji i propozycji zajęć dla dzieci 🙂 Możecie zrobić swoją własną grę CHIŃCZYKA i zagrać z Rodzicami i rodzeństwem.

Posłuchajcie też bajki „Cesarz i słowik” 🙂

Miłego dnia!