WAKACJI NADSZEDŁ CZAS

DZIEŃ DOBRY KOCHANE ZAJĄCZKI, ŻABKI I BIEDRONKI!

TEN CZAS TAK SZYBKO UCIEKA… NAWET NIE WIEMY KIEDY MINĄŁ TEN ROK… kończy się nasza wspólna zabawa w wirtualnym przedszkolu…przed Wami czas odpoczynku!

KOCHANE DZIECI BARDZO WAM DZIĘKUJEMY ZA OSTATNIE MIESIĄCE I OCZYWIŚCIE CAŁY WSPANIAŁY ROK WSPÓLNEJ ZABAWY, ZA WASZE POMYSŁY I UŚMIECHY!

Kliknij w obrazek 🙂

ŻYCZYMY WAM UDANYCH, ZDROWYCH I BEZPIECZNYCH WAKACJI PEŁNYCH RADOSNYCH PRZYGÓD!

I DO ZOBACZENIA KOCHANI WE WRZEŚNIU (pewnie tak urośliście, że Was nie poznamy 🙂 )

Bardzo mądry pan – Phil Bosmans powiedział kiedyś, że dziecko jest chodzącym cudem, jedynym, wyjątkowym i niezastąpionym.

I to prawda! Każde z Was jest wyjątkowe!

Życzymy Wam wszystkiego co dobre i piękne!

A WAM DRODZY RODZICE…

DZIĘKUJMY Z CAŁEGO SERCA ZA WSZYSTKO…

ZA ZAANGAŻOWANIE, BIEŻĄCĄ WSPÓŁPRACĘ, AKTYWNOŚĆ, POMYSŁOWOŚĆ…

ZA TO ŻE BYLIŚCIE Z NAMI PODCZAS ZDALNEGO NAUCZANIA!

DRODZY RODZICE – PODPOWIADAMY JAK SPĘDZAĆ CZAS Z DZIECKIEM W DOMU WSPAMAGAJĄC MAŁĄ MOTORYKĘ🧒 👦

Motoryka to ogólna sprawność fizyczna i ruchowa człowieka, jego zdolność do wykonywania działań związanych z ruchem.
Motoryka mała odnosi się do sprawności dłoni i palców, a motoryka duża do sprawność fizycznej całego ciała.

Zadbajmy o motorykę małą! 🤚

Motoryka mała odnosi się do ruchów dłoni i palców, czyli ruchów o mniejszym zakresie, które wymagają skupienia, koncentracji i precyzji. Motoryka mała to pisanie, rysowanie, rzeźbienie, lepienie z plasteliny, zawiązywanie butów, chwytanie przedmiotów, zapinanie guzików.

Zabawy i ćwiczenia usprawniające małą motorykę to najlepsze przygotowanie do nauki pisania i ogólnej sprawności rąk dzieci. Poleca się wszelkiego rodzaju zabawy, które pobudzają dłonie do działania, manipulowania. Dlaczego mała motoryka jest taka ważna? Jak ją rozwijać w domu? Oto kilka odpowiedzi i pomysłów.

KLIKMAŁA MOTORYKA Co to jest i jak wspierać jej rozwój?

ĆWICZENIA I ZABAWY

KLIK – ĆWICZENIE 1

KLIK- ĆWICZENIE 2

KLIK – ĆWICZENIE 3

KLIK- ĆWICZENIE 4

KLIK – ĆWICZENIE 5

KLIK – ĆWICZENIE 6

KLIK – ĆWICZENIE 7

KLIK – ĆWICZENIE 8

KLIK- ĆWICZENIE 9

KLIK – ĆWICZENIE 10

KLIK – ĆWICZENIE 11

KLIK – ĆWICZENIE 12

KLIK – ĆWICZENIE 13

KLIK – ĆWICZENIE 14

KLIK- JADALNE MASY SENSORYCZNE

WAKACYJNE RĘKI TRENOWANIE

UGNIATANIE, lepienie, formowanie..gdzie i jak?
🤲 w domu, gdy pogoda nie dopisuje, skorzystajcie z przepisu na domowe masy: ciastolinę, piankolinę, ciecz nienewtonowską, slima. Lepcie też z modeliny i plasteliny, ćwicząc precyzyjne ruchy palców.
🏜 na podwórku, po deszczu, z naturalnej masy, czyli…błotka 🙂 Nie bójcie się wpuszczać dzieci w kałuże, lepić z błota, może nawet się nim obrzucać? Kontrolując sytuację, można się naprawdę świetnie bawić! 🙂
🏺a co powiecie na glinę? Może macie miejsce, z którego można ją wydobyć (dodatkowe ćwiczenie – wykopywanie). Jeśli nie, to kupcie gotową, albo wybierzcie się do profesjonalnej garncarni, na pewno nie będziecie zawiedzeni!
🍕 łącząc przyjemne z pożytecznym, zatrudnijcie dzieci,jako pomocników w swojej kuchni. Wyrabianie ciasta na pizzę, ugniatanie, lepienie pierogów czy uszek – czy mogą być lepsze zajęcia dla rąk? Angażujcie dzieci w kuchni w co tylko się da, a nie tylko nabiorą sprawności motorycznych, ale też wyposażą się w ważne, praktyczne umiejętności 

Wakacyjne rąk trenowanie poprzez…STRZELANIE 💪☀ Gdzie i jak?
🔫 wszędzie! Zabawa pistoletami na wodę to niesamowita frajda w upalne dni. Dodatkowo, możemy pobawić się w celowanie strumieniem wody – przyjęcie odpowiedniej pozycji i utrzymanie rąk w górze, to super ćwiczenie dla obręczy barkowej 😉
🎯 w lesie, obierając sobie za cel drzewa, strzelamy z procy np. szyszkami. To ćwiczenie będzie wymagało sporo wysiłku i o to nam chodzi 🙂 Jeśli nie macie procy, super będzie też rzucanie do celu szyszkami.
🏹 w ogrodzie/na łące – zróbcie zawody strzeleckie z łuku. Można kupić za kilkanaście złotych w sklepie z zabawkami i bawić się do woli. Może pomyślicie też o bardziej profesjonalnej formie? Jest masę miejsc, w których można nauczyć się strzelać z prawdziwego łuku i poczuć się jak prawdziwi wojownicy.
👌 i ostatnie, trochę inne strzelanie…w kapsle z palców! Czy ktoś jeszcze gra w kapsle? To super ćwiczenie dla palców, które jest też świetną zabawą!

Wakacyjne rąk trenowanie KOPANIE! Łopatka/szpadel w dłoń i zaczynamy.💪 Gdzie i jak?

🌻 w ogrodzie, zaproponujcie dzieciom, że wyznaczycie im kawałek własnego ogródka, w którym mogą sadzić, a później pielęgnować roślinki. Mogą to być sadzonki ze sklepu, ale też wykopane przez dzieci zdobycze z łąki, może podczas spaceru wykopiecie jakąś roślinkę, którą spróbują posadzić?
🗺 w dowolnym miejscu, w którym spędzacie czas: wykopcie skarb! Warianty są dwa i oba polecam 😉 1. Pod nieobecność dziecka zakopujecie mu skarb, a następnie rysujecie poglądową mapkę (dostosowaną do wieku dziecka oczywiście 😉, następnie dziecko szuka i odkopuje swoją nagrodę (oczywiście im głębiej pokopie, tym lepiej dla jego motoryki 😀 2. Niech to dziecko zakopie komuś skarb. Najpierw wybierze miejsce i głębooooko go schowa, a następnie samo wykona mapę doprowadzającą do skarbu. Mam w planach przygotować taką mapę-gotowca, do której wystarczy tylko przykleić elementy znajdujące się na danym terenie, jak mi się uda to oczywiście wrzucę tu 🙂
🏖 na plaży lub w piaskownicy – zbudowanie wielkiego zamku z piasku to jedno, ale otoczenie go fosą – to dopiero wyzwanie! Fosę oczywiście trzeba wykopać, więc łopatki idą w ruch 

BUDOWANIE. Gdzie i jak?
– oczywiście na plaży, robiąc wielkie zamki z piasku;
– w lesie, spróbujcie zrobić szałas z gałęzi, to wcale nie takie proste 😉
– w domu, gdy za oknem nieciekawa pogoda, poćwiczcie motorykę małą i spróbujcie budować z…zapałek! Jest to bardzo precyzyjna praca, ale wspólnymi siłami na pewno się uda 🙂
– w ogrodzie, najpierw znajdźcie jak najwięcej różnych kamieni, a następnie pobawcie się w ich ustawianie, jeden na drugim. Ile najwięcej uda Wam się ich ustawić na sobie?
– w domu i ogrodzie możecie zbudować wspaniałe budowle z kartonów! Od dzisiaj zacznijcie je gromadzić, może ktoś ze znajomych robi remont i będzie miał dużo niepotrzebnych pudeł? Zapytajcie też w marketach, zawsze mają coś na zbyciu. Zbudujcie kartonową twierdzę, którą można następnie pomalować farbami, a jak wiadomo, malowanie w pozycji stojącej jest bardzo pożądane!

WSPINACZKA! Czy dzieci w dzisiejszym świecie wchodzą na drzewa? Czy wspinają się na skałki?

 Zachęcajcie dzieci do wspinania, bądźcie w pobliżu, asekurujcie, ale pamiętajcie o daniu swobody w działaniu!
Gdzie i jak się wspinać?
– na drzewa z niskimi gałęziami;
– na skałki i duże głazy;
– po linie zawieszonej do gałęzi;
– po drabinie;
– na placach zabaw;
– w specjalnych miejscach ze ściankami wspinaczkowymi.
Macie swoje pomysły na wspinanie?

WEBINAR

W każdy poniedziałek lipca o godzinie 19.00 zapraszamy na bezpłatny webinar prowadzony przez instruktora terapii ręki, na którym poruszone zostaną zagadnienia związane z rozwojem i usprawnianiem małej motoryki.

Zapraszam do zapoznania się z harmonogramem Wakacyjnej Szkoły Terapii Ręki.
1️⃣ 06.07 – „Jak rozwija się ręka dziecka w pierwszym roku życia? Na co zwrócić uwagę i jak wspierać ten rozwój” Aneta Giczewska Fizjoterapeuta, pedagog specjalny 🚀
2️⃣ 13.07 – „Jak wspierać samoobsługę u dziecka” Wioletta Bartkiewicz psycholog, terapeuta SI🔥
3️⃣ 20.07 – Mała motoryka w wieku przedszkolnym – w co się bawić, aby przygotować rękę do funkcji grafomotorycznych” Aneta Giczewska – Fizjoterapeuta, pedagog specjalny🔥
4️⃣ 27. 07 – „Dobór liniatury do indywidualnych potrzeb dziecka” Wioletta Bartkiewicz psycholog, terapeuta SI🚀

KLIK- WEBINAR

UDANYCH WAKACJI 🙂

WYCHOWAWCZYNIE GRUP ZAJĄCZKI, ŻABKI I BIEDRONKI

 

Wielkość czcionki
Kontrast