DZIEŃ STRAŻAKA

Dzień dobry Zajączki!

Czy wiecie kto dziś ma swoje święto? Posłuchajcie zagadki 🙂

Granatowy mundur nosi i na głowie hełm srebrzysty.

Czy poznajesz tego pana, który służy ludziom wszystkim?

On nie boi się niczego, wielka drzemie w nim odwaga.

Kiedy pali się ognisko on ugasić je pomaga.

4 maja to Międzynarodowy Dzień Strażaka. Strażacy są zawsze tam, gdzie wymaga tego sytuacja. Dlatego w tym szczególnym dniu chcielibyśmy złożyć im serdeczne życzenia i podziękować za ich trudną, i niebezpieczną pracę.

Dziś poznamy zawód, który wykonywać chciałby każdy chłopiec w naszej grupie – zawód STRAŻAKA . Strażak powinien być odważny i wysportowany. Praca strażaka jest bardzo ważna i często bardzo niebezpieczna. Spróbujcie opowiedzieć co robi według Was strażak?

Wysłuchaj uważnie piosenki „STRAŻACY BOHATERZY” a następnie zaśpiewaj refren: „To strażacy- bohaterzy, kto posłucha ten uwierzy. W ciągu dnia a nawet w nocy pędzą, gdy wezwiesz pomocy.” Obejrzyj filmik. Jak myślisz, dlaczego nazywamy strażaków bohaterami? Piosenka podpowie Ci również, na czym polega niebezpieczna praca strażaków

PIOSENKA „STRAŻACY BOHATERZY”

Kiedy wzywamy Straż Pożarną? Jaki jest numer alarmowy?🚒

Strażak, który rusza na akcję musi mieć odpowiednie wyposażenie. Zastanów się co jest niezbędne w pracy strażaka?

A teraz pobawimy się w zabawę, która ma na celu naśladowanie  czynności, które na co dzień wykonują w swojej pracy strażacy. Do zabawy potrzebne jest koło, obręcz, lub lekki okrągły przedmiot, który będzie imitował kierownicę i wąż strażacki.💦🔥

ZABAWA STRAŻAK

Posłuchajcie pewnej historii ,,Wybuchł pożar – wzywamy straż pożarną”.

Pewnego popołudnia Jacek i Agatka zostali sami w domu, ponieważ rodzice musieli na chwilę wyjść. Dzieci bawiły się zgodnie, gdy ich uwagę przykuł dym wydostający się z okien sąsiedniego budynku.
– Jacku! Trzeba coś zrobić – krzyknęła Agatka – już wiem! Dodała po chwili namysłu. Pamiętasz, ostatnio na zajęciach w przedszkolu nasza pani mówiła, co należy zrobić w takiej sytuacji.
– Tak pamiętam ! – odpowiedział Jacek. Trzeba zadzwonić po straż pożarną.
Tak też zrobili. Agatka szybko przyniosła telefon, wystukała numer i udzieliła odpowiedzi panu, którego głos słyszała w słuchawce. Pan prosił o wyjaśnienie, co się stało, o podanie dokładnego adresu i numeru telefonu Agatki. Straż pożarna przyjechała bardzo szybko i opanowała sytuację. Kiedy rodzice wrócili do domu, dzieci opowiedziały im całą historię, a oni stwierdzili, że są bardzo dumni z takich dzieci, bo dzięki Jackowi i Agatce udało się szybko ugasić pożar. Co najważniejsze nikomu nic się nie stało. Po ugaszeniu pożaru strażacy dziękowali dzieciom za ich szybką i prawidłową reakcję i gratulowali odwagi.

– Czy pamiętacie o czym Agatka przypomniała Jackowi?
– Czy dzieci zachowały się prawidłowo?
– Co zrobili Jacek i Agatka?
– Jak waszym zdaniem mogła się ta historia zakończyć, gdyby w porę nie przyjechała straż pożarna?

Zobacz obrazek.

Czy chłopiec na tym obrazku zachowuje się dobrze? Czy dzieci mogą bawić się zapałkami?

ZAPAMIĘTAJ!

„Jeśli chcesz być przyjacielem strażaka dzielnego, to się nigdy zapałkami nie zabawiaj mój kolego”.

Strażacki TOR PRZESZKÓD

Gimnastyka ważna sprawa,
dla strażaka to podstawa!

Zachęcamy rodziców do zrobienia dzieciom w ogrodzie toru przeszkód. Dzieci mogą np. wejść po drabinie na zjeżdżalnie, wykonać skoki na trampolinie, toczyć piłkę po ogrodzie itp. Można wykorzystać wszystko co jest przede wszystkim bezpieczne dla dzieci 🙂

A teraz dla CHĘTNYCH kilka zadań 🙂

Gasimy ogień – PRACA PLASTYCZNA

Materiały:
– biała kartka;
– kredki;
– niebieska farba;
– słomka do picia;
Prosimy rodziców o narysowanie dzieciom płomieni na kartce (dzieci mogą pomalować), następnie nad płomieniami nalać na kartkę kilka kropel farby (farbę można rozcieńczyć z wodą). Zadaniem dzieci jest gaszenie pożaru poprzez dmuchanie przez słomkę w krople wody kierując je w stronę ognia.

Na zakończenie proponuję Wam zabawę w łączenie par 🚒🚒. Na pewno się Wam spodoba 🙂

ZABAWA-ŁĄCZENIE PAR

Udanej zabawy!