PROJEKT EDUKACYJNY „ZABAWA SZTUKĄ” W GRUPIE ŻABEK

malarz - Przedszkouczek.pl
  W bieżącym roku szkolnym w naszej grupie „Żabki’ realizowany  był  projekt edukacyjny „Zabawa ze sztuką. W ramach tego projektu wykonaliśmy następujące zadania.
 1.Nasza grupa „Żabki” oraz zaproszeni goście „Pszczółki” wspólnie układały „Jesienny bukiet”. Swoje dzieła wykonały po zapoznaniu się z obrazami Giuseppe Arcimboldo. Zadanie to było dla czterolatków dość trudne ale przyniosło im wiele radości i zadowolenia z wykonanego dzieła.
 2.”Kolorowe bloki’. Dzieci układały mozaikę z klocków  oraz wykonały w grupach prace- plakaty,  inspirowane  obrazami Pieta Mondriana.
 3.Roll a Picasso. Zadanie to zostało zrealizowane w formie gry grupowej. Dzieci rzucały kostką, co decydowało o wyglądzie portretu rysowanego przez nauczyciela. Dzieło, które powstało, zostało skopiowane dla każdego dziecka. W kolejnym etapie dzieci malowały portret farbami akwarelowymi. Każda praca była inna i niepowtarzalna. Zadanie to było zaskakujące  i inspirujące.
 4.Malarze dzieciom. W ramach tego zadania zapoznaliśmy się z książką A.Starok „Czyj to domek”. Opowiadanie to było bardzo ciepło przyjęte przez przedszkolaków. Dzieci przez cały tydzień sięgały do książki ,oglądając z uwagą ilustracje będące jednocześnie obrazami Vincenta van Gogha.
 5.Wizyta w muzeum. W ramach realizacji zadania odbyliśmy wirtualny spacer po Muzeum Zamkowym w Pszczynie.
 6.Sztuka wygrywania. Realizując zadanie przygotowaliśmy projekt gry planszowej na dywanie i ustaliliśmy zasady gry. Nasza gra to klasyczna gra ściganka. W grze wzięła udział cała grupa, więc gra trochę trwała. Udało się nam jednak poćwiczyć liczenie oraz dotrwać do chwili aż pierwsza osoba przekroczyła metę. Zwycięzca nagrodzony został brawami od całej grupy.
 7.Edukacja plenerowa. W naszej grupie udało się zorganizować warsztaty plenerowe w ogrodzie przedszkolnym. Dzieci malowały prace na temat –„Moje marzenia”. Prace wykonane były farbami plakatowymi na dużych formatach na folii oraz na tekturze.
 Realizacja projektu zainspirowała mnie do innego nieszablonowego podejścia do edukacji ,zmotywowała mnie do poszukiwania ciekawych pomysłów na prace z dziećmi. A jednocześnie dała mi wiele radości i satysfakcji z samego działania, zwłaszcza wtedy gdy pojawiał się uśmiech i zaskoczenie na buziach dzieci. Realizowany projekt rozbudził u dzieci zainteresowanie sztuką.

„Jesienny bukiet” ale nie tylko…

„Kolorowe bloki” inspirowane obrazami Pieta Mondriana

Malujemy jak Picasso !
„Czyj to domek?” -słuchaliśmy opowiadania ilustrowanego obrazami Vincenta van Gogha