CO TO JEST POGODA?

Dzień dobry przedszkolaki!

W tym tygodniu dowiemy się wielu ciekawych rzeczy o pogodzie.

• Ale najpierw zapraszam do zabawy rytmicznej„Wiosenny deszczyk”. Przygotuj zwykły worek  foliowy, najlepiej w kolorze niebieskim.

• Posłuchajcie opowiadania „Dzieci Pani Pogody”

WIOSNA

Dawno, bardzo dawno temu, wysoko na niebie kołysał się mały, biały obłoczek, na którym mieszkała Pani Pogoda wraz z gromadką dzieci: słońcem, deszczem, wiatrem, burzą, mrozem, śniegiem, mgłą, tęczą i chmurkami.

Dzieci bardzo kochały swoją mamę, były bardzo grzeczne, a mama starła się wszystkiego je nauczyć.

Kiedy dzieci urosły, Pogoda zdecydowała, że czas wysłać je na ziemię. Jako pierwsze do pracy ruszyły białe chmurki, deszcz oraz słonce. Słonce i deszczyk były trochę nieśmiałe, dlatego słoneczko ukrywało się za chmurkami, a deszczy padał bardzo delikatnie.

LATO

Kolejne zostały wysłane słońce oraz tęcza i burza. Słońce wiedziało już jak to jest na Ziemi dlatego nie wstydziło się i świeciło bardzo mocno. Burza i tęcza świetnie się bawiły pracując na Ziemi.

JESIEŃ

Następnie na Ziemię wyruszyły wiatr, deszcz i mgła. Tym razem deszcz był bardzo odważny i mocno padał, wiatr wiał mocno, ale czuł, że jak dobrze poćwiczy to kiedyś uda mu się jeszcze mocnej. Dzięki mgle cały świat wyglądał jakby był oblany mlekiem.

ZIMA

Kolejne zostały wysłane śnieg i mróz, a wiatr, który chciał pokazać na co go stać pozostał na Ziemi. Śnieg i mróz pracowali ciężko i zamienili świat w białą i zimną krainę, a wiatr który potrafił już wiać bardzo mocno pomagał im.

PODSUMOWANIE

Kiedy  śnieg, mróz i wiatr zmęczyły się mama Pogoda postanowiła wysłać na Ziemię znowu słońce, chmurki i deszczyk. I od tamtej pory już zawsze pilnowała by jej dzieci pracowały by zmieniać świat i przyrodę.

• Porozmawiaj z mama lub tatą o pogodzie.
  • Załóż  KALENDARZ POGODY.

Kalendarz należy zawiesić w widocznym miejscu. Codziennie dziecko zaznacza klamerką lub pinezką jaka jest danego dnia pogoda. Możecie przygotować inne znaczniki, np. w postaci strzałek lub umieścić kalendarze na tablicy magnetycznej i zaznaczać magnesami albo przygotować rzepy.

KALENDARZ POGODY

• Posłuchaj odgłosów natury.

Miłej zabawy!