„TWORZYMY KULTURĘ SZACUNKU W SIECI” – DBI 2018

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa on-line oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka.

Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF). Partnerami DBI 2018 są Facebook oraz Multimediawszkole.pl. DBI zostało objęte honorowym patronatem przez Rzecznika Praw Dziecka, Urząd Komunikacji Elektronicznej, Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Komendę Główną Policji.
W 2018 roku organizujemy DBI pod hasłem „Tworzymy kulturę szacunku w sieci”. Szacunek to istotna wartość, bez której nie zbudujemy kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. Podczas tegorocznych obchodów chcemy podkreślić, że szacunek jest ważny nie tylko w odniesieniu do świata, innych ludzi, ale także do własnej osoby – jest wsparciem w ochronie naszej prywatności. Internet to narzędzie, które intensywnie wykorzystujemy do komunikacji, a dobre i pozytywne relacje są oparte na poszanowaniu drugiej strony.
Co roku Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łące wraz z filią Biblioteki Publicznej podejmuje liczne działania, które zmierzają do realizacji celów wpisanych w obchody DBI. Nauczyciele informatyki i wychowawcy prowadzą zajęcia dotyczące bezpiecznych zasad korzystania z Internetu i nowoczesnych technologii oraz netykiety.
Z tej okazji zapraszamy także uczniów do wzięcia udziału w konkursie „Tworzymy kulturę szacunku w sieci”. Informacje szczegółowe na jego temat znajdują się na plakatach oraz udzielają ich nauczyciele informatyki i pedagog szkolny.
Zachęcamy do zapoznania się z materiałami  na stronie:
Rodzice znajdą w nich ważne informacje i pomoc w prawidłowym kierowaniu kontaktami dziecka z nowoczesna technologią.
Wielkość czcionki
Kontrast