Klasa VII a z książką na wychowawczej

W minionym oraz w obecnym roku szkolnym klasa VIIa bierze udział w projekcie „Wychowanie przez czytanie”, którego celem jest wsparcie moralne rozwoju młodzieży oraz promocja czytelnictwa wartościowej literatury. Projekt jest realizowany w oparciu o opowiadania zawarte w zbiorze Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach t.1., Z dzieckiem w świat wartości oraz Wychowanie przez czytanie Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej.

Na naszych lekcjach wychowawczych szczególnej uwadze poddawaliśmy wybrane przez młodzież zagadnienia: życzliwość, uczciwość, szacunek, mądrość, przyzwoitość, odwagę czy sprawiedliwość. Zostały również zrealizowane scenariusze przypisane konkretnym wartościom. Uczniowie chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami i refleksjami.

Zwieńczeniem projektu jest stworzenie prezentacji/filmiku w oparciu o wartości omawiane na lekcjach wychowawczych. Uczniom najbardziej do gustu przypadło opowiadanie Rajski ptak Katarzyny Ryrych, w którym autorka porusza temat przyzwoitości w przechodzącej trudny okres rodzinie, dlatego też nasza prezentacja poświęcona jest właśnie tej wartości. W realizację filmiku zaangażowali się: Aleksandra Białas, Milena Grajcarek, Aleksandra Grzyb, Nikola Kawka, Adrian Kuś, Adam Rybak, Martyna Szczotka, Bartłomiej Wrona i Adam Wyroba.