Dzień Liczby Pi 2021-przypada na 14 marca:)

14 marca (niedziela) obchodzimy Światowy Dzień Liczby Pi. Liczba Pi – 3,141592… inaczej zwana „ludolfiną” jest stałą matematyczną określaną jako stosunek długości okręgu do długości jego średnicy.

 

 

Do najbliższych obchodów Dnia Liczby Pi zostało kilka dni.

W dniach od 15- 19 marca mamy dla Was kilka pomysłów- szczegóły poniżej.

Oto kilka ciekawostek o liczbie Pi!

 

Dzień Liczby Pi obchodzony jest 14 marca głównie w Stanach Zjednoczonych, a także lokalnie w Polsce. Data święta nawiązuje do skojarzenia z pierwszymi rozszerzeniami dziesiętnej liczby Pi, gdyż data 14 marca zapisywana jest w Stanach Zjednoczonych jako „3.14”.

Pomysłodawcą obchodów był Larry Shaw, zaś Dzień Liczby Pi pierwszy raz był obchodzony w 1988 roku w muzeum nauki Exploratorium w San Francisco. Symbolem święta są dania w postaci okrągłych placków pizzy (pizza pie) lub innych ciast (na przykład Apple pie lub małych ciasteczek). Na początku XVII wieku niemiecki matematyk Ludolph van Ceulen podał z dokładnością do 35 miejsc po przecinku rozwinięcie liczby Pi. Po śmierci naukowca liczbę umieszczono na jego nagrobku i dlatego liczba Pi zwana jest także ludolfiną. Liczba Pi odnosi się do stosunku długości obwodu koła i jego średnicy. Stanowi także pierwszą literę greckiego słowa „perimetron”, które oznacza obwód. Liczba Pi należy do pierwszych odkrytych przez człowieka liczb niewymiernych. Najprawdopodobniej to Archidemes jako pierwszy podał rozwinięcie liczy Pi do dwóch miejsc po przecinku. Jednak liczba Pi była już przedmiotem badań w starożytnej cywilizacji sumeryjskiej oraz egipskiej.

 

KONKURSY ZWIĄZANE Z DNIEM LICZBY PI

 

 

Wielkość czcionki
Kontrast