BARWNE MOTYLE

Dzień dobry drogie Pszczółki i Rodzice, dzisiaj bohaterem będzie piękny, kolorowy            mieszkaniec łąki. 

 

Lata nad łąką piękny jak kwiat,
swoim kolorem zachwyca, 

 i zapomina w mig cały świat,

 że wcześniej była to gąsienica.

                                                        

Zobaczcie jak wygląda cykl rozwoju motyla.

                                       

 

Kreatywne zabawy z kamishibai "Magiczna gąsienica" – Wydawnictwo Risprint

Kreatywne zabawy z kamishibaiA może by tak samemu lub w grupie :- stworzyć bajkę ?- zrobić prezentację związaną z tematem programu nauczania ?- napisać opowiadanie w języku obcym?Itd.Nauka poprzez zabawę jest o wiele przyjemniejsza 🙂Jak zacząć?- wybór tematu- tekst- ilustracjei gotowe :)Teatrzyk kamishibai pt. "Magiczna gąsienica" (magia natury-czyli jak z gąsienicy powstaje piękny motyl) , autor ilustracji: MarcelinaWydawnictwo Risprint, www.kamishibai.com.plZapraszamy do wysłuchania i obejrzenia naszych bajek 🙂Mimo, że bezpośrednie spotkanie z teatrzykiem kamishibai jest o wiele ciekawsze, postaramy się chociaż trochę umilić Wam czas spędzany na kwarantannie.Uruchomiliśmy na tą okoliczność naszą stronę fanpage gdzie będziemy przedstawiać nasze bajki i inne informacje o kamishibai.#wydawnictworisprint #kamishibai #zostańwdomu #kreatywnezabawy

Opublikowany przez Wydawnictwo Risprint – Teatrzyk Kamishibai Wtorek, 12 maja 2020

Praca do wycięcia

Cykl życia motyla

„GĄSIENICE TO ŻARŁOKI!”

Na pewno wiele razy przyglądaliście się gąsienicom. Czy widzieliście kiedyś takie gąsienice? Gdzie je spotkaliście? Zwróciliście wtedy uwagę na to, że liście wokół nich były ponadgryzane? To sprawka gąsienic! One są po prostu niesłychanymi żarłokami. Zjedzenie dużego liścia zajmuje im ledwie chwilę. Potrafilibyście to pokazać?

Zabawa: Weźcie gazetę wyobrażającą liść. Stańcie się gąsienicami. Starajcie  się odrywać dłońmi kolejne kawałki gazety ( liścia). Wskutek tego płachta gazety bardzo szybko zmniejsza się, aż w końcu pozostają z niej tylko niewielkie strzępki.

Te gąsienice okazały się naprawdę bardzo żarłoczne! Gdyby pojawiły się one w czyimś ogródku, mogłyby zniszczyć wiele roślin. Z pewnością, po takim obfitym posiłku będą chciały nieco odpocząć. Czy widzieliście kiedyś drzemiącego człowieka? On zwykle okrywa się kocem. Tak samo postępuje gąsienica. Ona otula się delikatnym kokonem. Za chwilę dowiecie się o nim więcej.

„KOKON”

 Kiedy gąsienica naje się do syta ,zamyka się w kokonie. Przypomina on tkaninę, która szczelnie owija jej ciało. Czy chcielibyście schować się w kokonie? To na co czekacie?

 

Zabawa: Połóżcie się na płachcie gazety. Przytrzymując dłonią jej jeden brzeg i przetaczając się w bok, można owinąć się szczelnie gazetą  ( kokonem). Postarajcie się wytrwać kilka chwil nieruchomo w tej pozycji.

 Muszę powiedzieć wam coś jeszcze o gąsienicach. Z pewnością ukryją się w kokonach, zapadając w długi sen. Kiedy obudzą się z niego, są całkowicie zmienione. W tym czasie powstają z nich motyle.

„PIERWSZY LOT MOTYLI”

 Czas wyjść z kokonów! Było wam w nich pewnie ciasno. Stajecie się motylami. Za chwilę rozprostujecie skrzydła. Machając nimi, wzbijecie się w powietrze. Czas na pierwszy lot!

Zabawa:  Po opuszczeniu kokonów, wyciągnijcie ręce w bok. Rodzic pomoże  zawiesić na nich płachty kolorowych gazet wyobrażające skrzydła motyla. Dzięki temu  zaczynamy przypominać z wyglądu motyle. Każdy z Was  przemieszcza się w dowolnych kierunkach, machając delikatnie „skrzydłami”. Należy przy tym uważać, by ich nie stracić.

Kiedy tylko motyle wydostały się z kokonów, od razu zrobiło się tu kolorowo. Poprzyglądajcie się motylom, które spotkacie w trakcie najbliższych spacerów z rodzicami! Zwróćcie uwagę na ich barwy! Chcielibyście poznać nazwy niektórych gatunków motyli? Oto one.

CYTRYNEK

Pierwszym motylem, którego zobaczycie wiosną, na pewno będzie cytrynek. Bardzo łatwo zauważyć jego żółte skrzydełka z pomarańczową plamką. Chyba domyślacie się, skąd wzięła się jego nazwa. Powiem wam, że on nie tylko wygląda jak cytryna. Jego skrzydełka także pachną tak jak ona! Gdy przyjrzymy się im z bliska, zobaczymy, że mają cieniutkie kreseczki.

     Bielinek

     

 Rusałka pawik

Paź królowej 

Spróbujcie narysować motylka.

Pora wstać i trochę się poruszać.

Kochane Pszczółki, wiem że lubicie pracować, mam dla Was kilka zadań. 

połącz te same motyle

znajdź różnicę łąka

Łamigłówka kolory 

wyklejanka motyl

Uzupełnij kolorem motylka żółtego albo różowego do wyboru.

Motyl różowy

Motyle są postrzegane jako piękne stworzenia. Tych owadów żyje około 150 tysięcy gatunków, z czego w Polsce występuje tylko około 3 tysiące. Zamieszkują one na wszystkich kontynentach poza Antarktydą.

Oto kilka ciekawostek o motylach.

Motyl często kojarzony jest jako symbol wiosny i nadejścia ciepłych dni.

Motyl posiada sześć odnóży i cztery skrzydła.

Pierwszym etapem życia tych owadów jest jajo, które można spotkać na liściach.

Gąsienica motyla potrafi udawać martwą przypominając kolorem liść.

Niektóre gatunki motyli potrafią swoim piszczeniem odstraszyć skutecznie drapieżnika.

W zimę motyle zapadają w sen czyli hibernację.

Mało kto wie, że niektóre gatunki motyli mogą pokonać tysiące kilometrów, latając jak ptaki. Podczas lotu odpoczywają, rozmnażają się i wyruszają dalej w trasę.

Owady te potrafią świetnie się maskować przed  wrogami i  drapieżnikami. Jeden z gatunków motyla potrafi swoim wyglądem przypominać uschnięty liść . Inne potrafią się zamaskować  wyglądając jak kora drzewa.

Motyle można podzielić na te aktywne w ciągu dnia i żyjące aktywnie w nocy-ćmy.

Ich przemiana życiowa jest wyjątkowo ciekawa, gdyż na początku są brzydką gąsienicą, zmieniającą się z czasem w pięknego motyla.

 

Na zakończenie przeczytam Wam bajkę o motylku w kropki.

 

Miłego dnia!

 

 

 

Wielkość czcionki
Kontrast