WYCIECZKA DO ŻORSKIEGO CENTRUM REGIONALNEGO

14 marca grupy „Biedronki”, „Pszczółki” i „Motylki” wyjechały do Żorskiego Centrum Regionalnego w Osinach na zajęcia pt. „WIELKANOCNE ZWYCZAJE”. Podczas warsztatów przedszkolaki miały okazję poznać tradycje i zwyczaje wielkanocne obchodzone w naszym regionie. Często są to zwyczaje już mniej znane, a nawet zapomniane  w obecnej rzeczywistości. Pierwszym punktem zajęć było spotkanie ze śląskimi Gospodyniami. Panie podzieliły się z przedszkolakami swoją wiedzą na temat zwyczajów wielkanocnych, takich jak robienie krzyżyków z poświęconych palemek, szykowanie świątecznej święconki, czy też oblewanie dziewczynek wodą w Wielkanocny Poniedziałek. Dzieci brały czynny udział we wszystkich przygotowaniach. Zarówno składanie krzyżyków, komponowanie święconki jak i polewanie wodą było dla nich ciekawym a czasem i zabawnym przeżyciem. W dalszej części spotkania gospodarze przygotowali poczęstunek. Przedszkolaki mogły poczęstować się świeżym chlebem ze smalcem  oraz napić się ciepłej herbaty. Po pysznym ” co nieco” nadszedł czas na zabawy ruchowe, śpiew i taniec. Dzieci wzięły też aktywny udział w krótkiej inscenizacji oraz rozwiązywały zagadki. W końcu przyszedł czas na zajęcia plastyczne. Tym razem zadaniem dzieci było ozdobienie wcześniej przygotowanego szablonu koszyka kolorowymi pisankami. Następnie w rytm wesołych melodii, dzieci przeistoczyły się w zwierzęta i utworzyły kolorowy Wielkanocny orszak. W trakcie całych zajęć dzieci bawiły się wspaniale. Z całą pewnością zajęcia w Żorskim Centrum Regionalnym zapadły  im w pamięci. Na koniec każde dziecko otrzymało w prezencie czasopismo  „Bajtel”.

Opracowała: Magdalena Kozarowska