WYCIECZKA DO TEATRU BANIALUKA W BIELSKU-BIAŁEJ

30 maja dzieci przedszkolne pojechały do teatru Banialuka w Bielsku -Białej na przedstawienie „Smok Bonawentura”.

Zrealizowane przy pomocy różnorodnych technik lalkarskich przedstawienie w interesujący sposób opowiada historię nieśmiałego i bojaźliwego Smoka, który wyrusza na poszukiwanie pewności siebie i odwagi. Jak stajemy się sobą i kształtujemy swoją osobowość? Za którymi przykładami warto podążać? Kogo warto naśladować? – to najistotniejsze pytania, na które musi odpowiedzieć sobie mały Smok Bonawentura – tytułowy bohater przedstawienia Macieja Wojtyszki w reżyserii Lucyny Sypniewskiej zrealizowanego w Teatrze Lalek Banialuka.
Bonawentura jest bardzo wpływowym smokiem, ale to wcale nie znaczy, że ma na coś wpływ. Wręcz przeciwnie! Ulega wszystkim wpływom: nie wie co i kogo lubi, w co się bawić, jak zachować. Ta sytuacja niepokoi zarówno jego profesora jak i rodziców dlatego wspólnie decydują, że mały smoczek musi wyruszyć w samotną podróż, która nauczy go samodzielności w działaniu i myśleniu.
W swej podróży przemierza trzy krainy: Marionetek, Pacyny i Olbrzymów, które w bielskiej inscenizacji zostały przedstawione za pomocą rozmaitych technik lalkowych (marionetek, pacynek, cieni). Interesująca konstrukcja, wokół której budowane są poszczególne sceny, przyjmuje różnorodne formy i w niemal magiczny sposób pełni rozmaite funkcje. Lalki i animujący je aktorzy (grający jednocześnie w żywym planie) tworzą momentami niepokojący, a jednocześnie ciepły i przyjazny świat. Istotnym elementem przedstawienia są skomponowane przez Krzysztofa Maciejowskiego piosenki nadające rytm i tempo poszczególnym przygodom.
Wizualna strona widowiska z pewnością spodoba się zarówno dzieciom jak i opiekunom. A jego przesłanie skłania do refleksji zarówno jednych jak i drugich: dzieciom doda odwagi w poszukiwaniu własnej tożsamości, a dorosłym, raz jeszcze przypomni, że ani nadmierna dyscyplina i rygor, ani pobłażliwość i swoboda nie są sposobem na wychowanie pewnego siebie i zaradnego dziecka.

Opracowała: Ewa Czarska