ŚWIĘTO DYNI W MOTYLKACH

Dynia jest warzywem, które zachwyca swoim wyjątkowym wyglądem i smakiem. Przekonały się o tym przedszkolaki z grupy Motylków. W poniedziałek 29 października świętowaliśmy Dzień Dyni. W przygotowania do imprezy chętnie włączyli się rodzice. Na ten dzień ubrali swoje pociechy w stroje w kolorze dyni, przynieśli mnóstwo przepięknych okazów tego warzywa – duże, małe, malusieńkie, pomarańczowe, zielone, żółte, okrąglutkie, podłużne, płaskie… Ponadto mama Michała i Milenki upiekła dla nas pyszne muffinki dyniowe, za które bardzo pięknie dziękujemy.

Święto rozpoczęliśmy od powitania i zaproszenia dzieci na Festiwal Bohaterki Dnia:

„Na specjalną uroczystość zaproszenie wszyscy mamy,

To „Festiwal Dyni”, a jej kolor wszyscy znamy.

Pani Jesień go uwielbia i swą suknię nim maluje

Łącząc żółty i czerwony, kolor ten wyczarowuje.”

Dzieci miały okazję dokładnie zbadać dynię, jej kształt, skórkę i miąższ za pomocą dotyku, poczuć jej zapach, skosztować jak smakuje, powąchać jak pachnie. Dowiedziały się o tym, jak wykorzystujemy to warzywo w kuchni, jakie przetwory i dania dyniowe są najbardziej popularne.

Przy stolikach czekało na uczestników imprezy zadanie w grupach: oddzielanie pestek dyni od innych ziarenek i pestek takich jak: słonecznik, fasola, groch czy orzechy ziemne. Dzieci chętnie uczestniczyły również w różnych zabawach integracyjnych i ruchowych z wykorzystaniem tego pomarańczowego warzywa: pierwszym był slalom dyniowy – toczenie dyni między pachołkami, następnie zabawa reagowania na sygnał „Uwaga- Dynia”. Nie obyło się też bez dyniowych zawodów, które polegały na podawaniu sobie dyni w rzędach różnymi sposobami.

Prawdziwą atrakcją okazało się „karmienie” woreczkami z grochem Pani Dyni, która dzwoniła do Pani Dominiki za pomocą specjalnego telefonu i informowała ją o tym, kto ile rzutów może wykonać. Każdy z biorących udział w festiwalu obowiązkowo wykonał także papierową dynię, którymi ozdobiliśmy naszą salę. Na koniec wszyscy częstowali się dyniowymi muffinkami, które rozpływały się w ustach. Dyniowe zajęcia pozwoliły odkryć wiele zalet tego niedocenionego warzywa, a przede wszystkim dały okazję do fantastycznej wspólnej zabawy.