SMACZNA I ZDROWA SAŁATKA OWOCOWA

18 września br., grupa Biedronek podjęła się nie lada zadania: przygotowania sałatki owocowej. „Jak my to zrobimy?” – usłyszałam podczas mycia owoców. No właśnie. Czy czterolatek z nożykiem w jednej ręce i jabłkiem w drugiej to dobry pomysł?

Każde z dzieci przyniosło do przedszkola deseczkę, bezpieczny nożyk i pyszne owoce. Przeważały soczyste jabłka, ale nie zabrakło też gruszek, śliwek, malin, winogron, nektarynek, brzoskwiń, bananów, pomarańczy, czy kiwi.

Po śniadaniu, na szczęście lekkim, wzięliśmy się do pracy. Najpierw umyliśmy owoce, rozwiązaliśmy kilka zadań matematycznych (przeliczanie, klasyfikowanie) oraz określiliśmy wielkość owoców, kolory i kształt. Następnie każdy przedszkolak mógł spróbować swych sił w krojeniu w kostkę. Pełne skupienie mieszało się wtedy z wybuchami śmiechu (np., gdy śliska gruszka niespodziewanie lądowała na podłodze lub u sąsiada)  i dyskretnym podjadaniem. Niektóre owoce były chyba czarodziejskie, bo pomimo długiego  i starannego krojenia ich, magicznie znikały z deseczki…

Podczas całej pracy dzieci pamiętały o bezpiecznym posługiwaniu się nożem, więc udało nam się szybko zapełnić ogromną miskę, bez niemiłych niespodzianek.

Zadowolone ze swojej pracy, Biedronki rozpoczęły degustację sałatki. Pochwały  i dokładki świadczyły o doskonałym wykonaniu zadania.

Zachęcamy do wspólnego zrobienia smacznej i zdrowej sałatki w domu – dzieci  w kuchni rozwijają się wszechstronnie!