EKSPERYMENTY – TAJEMNICE DWUTLENKU WĘGLA

Dnia 13 grudnia odbyły się kolejne zajęcia w ramach realizowanej innowacji, podczas których zajmowaliśmy się wybuchami i innymi interesującymi zjawiskami. Na początku naszych zajęć dzieci przypomniały sobie wiadomości z poprzedniego cyklu dotyczącego wody – poznały  symbol wody H2O oraz wspólnie wytworzyły „tornado” w butelce. Następnie każde dziecko wykonało swój własny „Ocean w butelce”- mieszając wodę z niebieskim barwnikiem i dolewając do butelki olej. Taki ocean podziałał na dzieci bardzo relaksująco.

Następnie przeszliśmy do właściwego tematu naszych zajęć. Dzieci dowiedziały się, co to jest dwutlenek węgla, a nawet same wytworzyły  ten gaz używając do tego celu sodę i ocet. Następnie obserwowały zachowanie się woreczka foliowego i dymu z zapałki  w spotkaniu z gazem-unosiły się nad cieczą. Wytworzonym dwutlenkiem węgla gasiliśmy także płomień świecy. Podczas zajęć obserwowaliśmy także jak balon nadmuchuje się  bez naszego udziału, a za pomocą wytworzonego ponownie za pomocą sody i octu gazu – dwutlenku węgla.

Kolejne doświadczenie też wywarło na dzieciach ogromne wrażenie. Dzieci najpierw ulepiły z ciastoliny „wulkan”, a następnie wsypały do „krateru”  sodę. Po dolaniu niewielkiej ilości octu z czerwonym barwnikiem , w kraterze pojawiła się kipiąca „lawa”. Dzieci ze zdziwieniem obserwowały to zjawisko i zadawały mnóstwo pytań.

Na zakończenie niesamowitą zabawę i frajdę zapewniła nam tzw. ciecz nienewtonowska. Raz płynna, raz stała, w trakcie ugniatania przypomina konsystencją modelinę, jednak na chwilę pozostawiona, rozpływa się wypływając z naszych rąk. Potrzebna jest tylko woda, mąka ziemniaczana, miska i niczym nieskrępowana wyobraźnia: