ZAWODY NASZYCH RODZICÓW

Kochane Dzieci 🙂

Na wczorajszej lekcji poznaliście różne zawody. A czy zastanawialiście się jaki zawód wykonują wasi rodzice?

Kochane Dzieci – wyciągnijcie fotografię waszej rodziny.

Kogo na niej widać? Czy widać całą rodzinkę? Kto należy do waszej rodziny?

A teraz poproście rodziców o odczytanie wiersza pt. „Zwariowany poranek”:

Idzie tata na paluszkach,
cicho skrada się do łóżka.
W mamy ucho szepcze zdanie:
– Wstawaj mamo na śniadanie!

Mama zrywa się z pościeli
gładzi włosy, łóżko ścieli.
Pędzi szybko wprost do szafy                                                                                                                                                                                              wkłada bluzkę, tę w żyrafy.

Stawia czajnik na kuchence,
potem bierze mnie za ręce.
Są gilgotki, jest ściskanie
plus turlanie na tapczanie.

Co w tym czasie robi tata?
Lista zajęć jest bogata
parzy kawę, piecze grzanki,
kładzie noże, stawia szklanki.

Gdy śniadanie już zjedzone,
mama mruga w moją stronę.
Wkładaj kurtkę szybko Wiola!
Bo jedziemy do przedszkola.

Tata krztusi się ze śmiechu –
Mamo, mamo dość pośpiechu!
Dopij kawę, pogłaszcz kota,
dzisiaj przecież jest sobota!

Po wysłuchaniu wiersza, odpowiedzcie ustnie na poniższe pytania:

– Kto występował w wierszu?
– Jakie obowiązki w domu miał tata?
– Jakie czynności wykonywała mama?
– Jakie obowiązki miała Wiola?
– Czy oprócz domowych obowiązków rodzice coś jeszcze robią?

Oczywiście wasi rodzice oprócz roli rodziców i związanych z nimi obowiązków mogą wykonywać różne zawody. A wiecie czym się zajmują i gdzie pracują?

Porozmawiajcie z nimi na ten temat 😊   Na pewno dowiecie się przeróżnych ciekawostek na temat pracy swoich rodziców. Po rozmowie z nimi zachęcamy Was drogie Dzieci, aby każdy uściskał mocno swoich rodziców za najważniejszą rolę w ich życiu – za bycie mamą i tatą 😊

A teraz czas na waszą pracę w Kartach Pracy nr 4, wykonajcie zadania na str. 26.

Kliknijcie w poniższy link i zerknijcie na zabawę paluszkową pt. „Kominiarz” – pewnie część z Was już ją zna. Spróbujcie ją wykonać i nauczyć się jej.

TRUDNE???

Jesteśmy pewne, że poradziliście sobie z nią wyśmienicie 😊

A teraz proponujemy Wam zabawę dydaktyczną pt. „Do kogo należą te przedmioty?” – rozpoznajcie zawody za pomocą narzędzi używanych w pracy. POWODZENIA!!!

Super!!! A oto odpowiedzi: zeszyt – nauczyciel, wałek – cukiernik, strzykawka – pielęgniarka, młotek – stolarz, okulary -optyk, grzebień – fryzjer, słuchawki (stetoskop) – lekarz, kwiat – kwiaciarka, klucz francuski – mechanik samochodowy.

A teraz rączki popracują, więc zapraszamy do wykonania poniższej karty pracy 😊

Wytnijcie poszczególne części osób, dopasujcie je odpowiednio, przyklejcie na inną kartkę i pokolorujcie. Czy uda się Wam odgadnąć jakie te osoby wykonują zawody???

Trzymamy kciuki 😊

Dla chętnych Kochani proponujemy wykonanie Karty Pracy nr 4 na str. 90. Zapoznajcie się Kochani z liczbą 16. POWODZENIA 😊

Jesteśmy z Was dumne MOTYLKI i trzymamy mocno za WAS kciuki!!!

Opracowanie: Dominika Machnik i Martyna Guzik