WARZYWA I OWOCE – SMAKI LATA

Drogie Dzieci!!!

Zapraszamy Was na pyszne i soczyste zajęcia 😊

Bo dzisiaj będzie o samych witaminach, czyli o owocach i warzywach.

Jak wiecie Kochane Dzieci owoce i warzywa są bardzo zdrowe i zawierają mnóstwo witamin i wartości odżywczych.

A jakie znacie warzywa i owoce? Zaraz się przekonamy 😊

Odpowiedzcie na zagadki zamieszczone poniżej (poproście rodziców o odczytanie)

OWOCE:

• W żółtą skórkę ubrany, podłużny owoc, co przez małpy jest lubiany. (banan)
  • Łatwo je pomylić z wiśnią, kiedy się na drzewach pysznią. (czereśnie)
  • Soczyste kulki w gronach stłoczone, pyszne z nich soki, wina cenione. (winogrona)
  • Zielona piłka, lecz nie do grania. A do czego? Do skosztowania! W środku soczysty miąższ czerwony, pysznie smakuje latem krojony. (arbuz)
  • Plasterek w herbacie żółty pływa, jak się owoc ten nazywa? (cytryna)
  • Czerwona jest i soczysta, zjeść ją to przyjemność czysta. Wczesnym latem się pojawia, w ustach słodki smak zostawia. (truskawka)
  • Kulista jest, pomarańczowa, soczysta i bardzo zdrowa. Z soków dobrze wszystkim znana, do cytrusów zaliczana. (pomarańcza)
  • Z jakich owoców powidła się smaży, o których to potem każdy sobie marzy? (śliwka)
  • Wiele rośnie ich w lesie, każdy je do domu niesie. Małe, ciemne te kuleczki dobre z cukrem do miseczki. (jagody)
  • Na drzewach rosną żółte, czerwone, bywają także nawet zielone. Bez nich szarlotka się nie obędzie, gdy ją upieczesz, miej mnie na względzie. (jabłka)

WARZYWA:

• By kanapka świeża wciąż była, mama do niej listki włożyła. Chrupiące, zielone, pofalowane, prosto z zielonej główki zerwane. (sałata)
  • Warzywo czerwone, wybornie smakuje, gdy mama barszczyk z niego gotuje. (burak)
  • Zawsze krągły i czerwony, na kanapkę jest krojony. Mama daje go do zupy, robią z niego też keczupy. (pomidor)
  • Biały korzeń, zielona natka, w zupie to jest niezła gratka. Gdy witaminy C potrzebujesz, natką wszystko posypujesz. (pietruszka)
  • Mama zawsze płakała, kiedy z warstw ją obierała,ale do zupy i sałatek to wspaniały jest dodatek. (cebula)
  • Rośnie na polu głowa zielona, przez kozy bardzo lubiana. Gdy bigos robisz w pierwszym rzędzie, danie to bez niej się nie obędzie. (kapusta)
  • Gdy pokroisz mnie w plasterki, włóż do szklanej salaterki – już mizerię pyszną masz, na stół ją z obiadem dasz. (ogórek)
  • Chociaż zielona jest ta jarzyna, kształtem kalafior przypomina. W zielonej zupie sobie pływa i na literkę „b” się nazywa. (brokuł)
  • Czerwona, żółta, zielona, na stole surowa lub mielona. W kuchni węgierskiej króluje i w pysznym leczo dominuje. (papryka)
  • Jest warzywem korzeniowym, korzeń ma pomarańczowy, znakomity z niej dodatek do zup oraz do sałatek. (marchewka)

UFF!!! DUŻO TEGO, ALE DZIELNIE SIĘ SPISALIŚCIE😊 Brawo!!!

A które z warzyw i owoców wy najbardziej lubicie?

Zapraszamy Was do pogrupowania owoców i warzyw do odpowiednich kategorii:

Owoc czy warzywo?

Zróbcie teraz podobne ćwiczenie w Kartach Pracy nr 4 na str. 62.

Zachęcamy Was również do gimnastyki z jarzynkami 😊

JARZYNOWA GIMNASTYKA

A teraz zastanówcie się, czy warzywa i owoce rosną cały rok?

Oczywiście, że nie. Nasionka roślinek można sadzić lub wysiewać wiosną do ziemi, gdzie sobie powolutku rosną. Oczywiście potrzebują do tego słoneczka i wody. Niektóre owoce i warzywa można zbierać początkiem lata w czerwcu, a inne jesienią.

Co nam lato w darze niesie? Zerknijcie na plansze – same pyszności 🙂

Warzywa i owoce w czerwcu

Warzywa i owoce w lipcu

Warzywa i owoce w sierpniu

Warzywa i owoce nie rosną cały rok, ale każdy z nich ma swój czas dojrzewania 😊

Spróbujcie się zmierzyć z zadaniami w Kartach Pracy nr 4 na str. 58 oraz 60-61.

A teraz popracują Wasze rączki 😉

Zróbcie z owoców albo warzyw „Zaczarowane stworki” – obrysujcie kontury owocu lub warzywa na kartce papieru, a następnie dorysujcie do nich różne elementy, tworząc przedziwne stworki. Oczywiście nie zapomnijcie ich nazwać według własnych pomysłów 😉

Do dzieła!!!

Kochani, świetnie pracowaliście!!! Pamiętajcie, aby każdy dzień zjadać warzywa i owoce!!!

To samo zdrowie 😊 😊 😊

Opracowanie: Dominika Machnik i Martyna Guzik