SYRIUSZ PRZEDSTAWIA MOTYLKOM UNIĘ EUROPEJSKĄ

Ta-dam, ta-dam.

Mamy zaszczyt przestawić Wam Kochane Dzieci maskotkę Unii Europejskiej.

Poznajcie Syriusza – stonogę!!! Zróbcie klik 🙂

Drogie Motylki! Dzisiaj Syriusz poopowiada Wam trochę o Unii Europejskiej.

Najpierw zapoznajcie się Kochani z Unią Europejską. A czy wiecie, co oznacza ten termin?

A więc już wyjaśniam 🙂 🙂 🙂

Niektóre kraje Europy postanowiły połączyć się w jedną wielką rodzinę państw, która nosi nazwę Unia Europejska. Obecnie w jej skład wchodzi 25 państw, które leżą na poznanym przez Was kontynencie o nazwie Europa.
Unię Europejską można porównać do grupy przedszkolnej, w której jest przyjaźń, wszyscy się znają, przestrzegają określonych zasad, wspólnie podejmują decyzje, pomagają sobie.

Zerknijcie na mapkę. Kraje należące do Unii Europejskiej są zaznaczone zielonym kolorem.

Są to Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg, Niemcy, Austria, Włochy, Wielka Brytania, Irlandia, Dania, Grecja, Hiszpania, Portugalia, Finlandia, Szwecja, Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Słowacja, Słowenia, Węgry, no i oczywiście Polska.

A teraz Syriusz opowie Wam o fladze Unii Europejskiej. 🙂

Oto ona:

Jak widzicie jest na niej 12 złotych gwiazd ułożonych w kole na niebieskim tle.

Uwaga! Ciekawostka:)
Liczba 12 symbolizuje jedność i doskonałość, a ułożenie gwiazd w krąg oznacza harmonię i solidarność.

Jak wiecie, każdy kraj ma również swój hymn, czyli wzniosłą pieśń państwową. Unia go także posiada.

„Oda do radości”– to tytuł hymnu zjednoczonej Europy.

Wysłuchajcie utworu, śpiewają go bowiem wasi starsi koledzy i koleżanki. Pamiętajcie jednak o postawie podczas hymnu – stańcie na baczność i odsłuchajcie pieśni.

Piękny, nieprawdaż? Hymn wyraża europejskie ideały wolności, pokoju, solidarności i jest przetłumaczony na wszystkie języki krajów Unii.

Trzeba Wam również wiedzieć, że większość krajów UE posługuje się takimi samymi pieniędzmi, czyli walutą EURO.

Klikając w poniższe karty zobaczycie jak wyglądają pieniądze, którymi możemy płacić w Unii Europejskiej.

A teraz proponuję Wam zabawę relaksacyjną „Europejski masażyk” – Zaproście do tej zabawy rodziców lub starsze rodzeństwo. Rodzic będzie opowiadać o poznanych symbolach Unii Europejskiej, a dzieci na plecach rodzeństwa bądź rodzica z przodu, będą rysować rzeczy, o których mówi prowadzący zabawę:) Wykonujcie opisane ruchy. Raz, dwa, trzy – zaczynamy 🙂

Masujemy plecy otwartą dłonią. Przypominamy sobie teraz jakie symbole ma Unia Europejska. Pierwszy symbol – zaciśniętą pięścią rysujemy jedną kropeczkę na plecach drugiej osoby – to flaga Unii. Na granatowym tle znajduje się 12 gwiazdek – spróbujcie narysować gwiazdki. Drugi symbol – zaciśniętą pięścią rysujemy dwie kropki – to hymn Unii. Zamieniamy się teraz w pianistów i gramy na plecach rodziców lub rodzeństwa jak pianiści na klawiaturze – zwinnie i szybko poruszając palcami. Kolejny, trzeci symbol Unii – zaciśniętą pięścią rysujemy trzy kropki – to waluta Unii, która nazywa się euro. Rysujemy teraz okrągłe monety, a teraz prostokątne banknoty. Czas na ostatni, czwarty symbol – zaciśniętą pięścią rysujemy cztery kropki – czyli maskotkę Unii. Syriusz to stonoga, więc teraz musimy sto razy dotknąć paluszkami plecy rodziców, bądź rodzeństwa z przodu, tak jakby wędrowała przez nie stonoga w butach z twardymi podeszwami. Skoro wszystko już sobie przypomnieliśmy, pomasujmy teraz delikatnie całe plecy otwartą dłonią.

Cudowne odprężenie:)

Ale chwileczkę, nasz przyjaciel – maskotka potrzebuje jakiegoś ubranka. To będzie właśnie wasze zadanie 🙂

Zerknijcie na kartę poniżej. Jest na niej Syriusz, a nad jego głową znajdują się dwie flagi: Polski i Unii Europejskiej. Kochane dzieci każde państwo członkowskie Unii ma prawo ubrać Syriusza w coś charakterystycznego dla swojego Państwa. Więc Syriusz prosi, byście wykonali pracę plastyczną – „Polskiego Syriusza”. Waszym zadaniem będzie zaprojektowanie ubioru dla naszego polskiego Syriusza. Można wydrukować kartę pracy i zaprojektować ubranie na maskotce, a dla tych, którzy nie mają drukarki można stworzyć ubranie na czystej kartce.

ZaprojektujPolskiegoSyriusza

POWODZENIA!!! Syriusz z niecierpliwością czeka na swoje „polskie” ubranko 🙂

PAMIĘTAJCIE! DZIEŃ UNII EUROPEJSKIEJ PRZYPADA  NA 9 MAJAMOŻEMY ŚWIĘTOWAĆ, PONIEWAŻ JESTEŚMY EUROPEJCZYKAMI, TZN. MIESZKAMY W POLSCE, KTÓRA LEŻY W EUROPIE 🙂 🙂 🙂

Kochane dzieci, odpocznijcie trochę i dbajcie o siebie!!!

Opracowanie: Dominika Machnik i Martyna Guzik.