Poznajemy zawody

Kochane Dzieci!

Zdarza się, że pytacie nas jaką mamy pracę, kiedy odpowiadamy, że chodzenie do przedszkola jest naszą pracą często macie bardzo zaskoczone buźki 🙂 Panie, które w sklepie kasują nasze zakupy również są w pracy. Lekarz do którego chodzicie, gdy boli Was gardełko również jest w pracy. Każdy dorosły człowiek wykonuje jakiś zawód i o nich właśnie będziemy rozmawiać w tym tygodniu.

Obejrzyjcie króciutką bajeczkę, może dowiecie się czegoś nowego o którymś z zawodów:

Poniżej kilka zagadek, postarajcie się je rozwiązać. Mamy nadzieję, że dacie sobie świetnie radę!

Jeżeli macie ochotę możecie wybrać jeden z poniższych zawodów, który Waszym zdaniem jest najciekawszy i pięknie go narysować 🙂

1. „Ten specjalista lek przepisuje, gdy twe zwierzątko źle się poczuje. Wyleczy kotka, pieska, chomika, konika, krówkę a nawet dzika”
  2. „Kiedy spotkają kogoś problemy bez chwili zwłoki z krzykiem syreny, czerwonym wozem gna do pożaru i jego odwaga nie zna umiaru”
  3. „Chociaż w pracy ma lizaka to postać to nie byle jaka, dla złoczyńców jest postrachem aresztuje ich z rozmachem”
  4. „Nie jest kucharzem a olej wlewa, Ci do głowy, gdy jest potrzeba. W lekcyjnej sali pilni uczniowie słuchają tego co on im opowie”
  5. „Chodzą do niego panie, panowie każdemu zmienia on coś na głowie – włosy wyrówna, skróci, ułoży i kolorową farbę nałoży”
  6. „Idziesz do niego, gdy źle się czujesz i gardło swoje mu pokazujesz, a on fachowym okiem ocenia co w stanie zdrowia twoim się zmienia”
  7. „Jest ktoś, kto potrafi pisać piękne zdania i tworzyć z nich książki lub opowiadania”
  8. „Chodzi z dużą torbą, trudne ma zadanie. Zajmuje się co dzień listów doręczaniem”
  9. ” Gościom w restauracji karty dań rozdaje. Potem zamówione potrawy podaje”
  10. ” Spotkasz go w niezwykłym miejscu, gdzie jest scena i kurtyna. Gdy podniosą ją do góry, on swój występ już zaczyna”
  11. ” Spotkasz go w ogrodzie, dba o klomby i rabatki, kocha rośliny i kwiatki”
  12. ” Gdy miejski autobus przejeżdża ulicą, możesz go zobaczyć – jest za kierownicą”

Przenieśmy się teraz do naszych Kart Pracy 4 na stronę 30, 31 oraz 27.

Na koniec propozycja gry karcianej „Piotruś”. Oczywiście karty związane są z zawodami. Zaproście kogoś do wspólnej gry i bawcie się dobrze! 🙂

Dla tych, którzy jeszcze nie grali – zasady: Każdy gracz szuka w swoich kartach par. Kto znajdzie parę wykłada ją przed siebie na stół. Następnie gracz z największą liczbą kart pozwala wyciągnąć od siebie jedną kartę kolejnemu graczowi. Jeśli gracz wyciągnie kartę, która pasuje i tworzy parę z którąś z jego kart – wykłada tę parę na stół. W kolejnym ruchu następny gracz wyciąga kartę od kolejnego. Gra kończy się w momencie, gdy któryś z graczy pozostanie z kartą „Piotruś”. Wygrywa gracz, który jako pierwszy pozostanie bez kart.

Opracowanie: Martyna Guzik i Dominika Machnik