JAK POWSTAJE CHLEB?

Kochani!!!

Dzisiaj na zajęciach dowiecie się jak powstaje chleb. Chleb jest naszym najważniejszym pożywieniem. Zjadamy go każdego dnia, nawet kilka razy dziennie.

Na początek zerknijcie na filmik, który odpowie Wam na pytanie skąd się bierze chleb?

https://www.youtube.com/watch?v=kWq3VMWJ9MA

Ciekawy prawda?

Właśnie dzięki ziarnom zbóż powstaje mąka – główny składnik chleba. Z pewnością nie zdawaliście sobie sprawy, że tak wielu ludzi musi pracować, byśmy mogli zajadać się chlebem i innym pieczywem oraz słodkimi wypiekami np. bułeczkami, rogalikami, pączkami, babeczkami itp. Zerknijcie na poniższe pyszności. Co Wam najbardziej smakuje?

Kochane Dzieci, żeby każdy z nas miał w domu chleb, potrzebna jest praca rolnika, młynarza, piekarza oraz sprzedawcy. Jak wygląda ich praca? Przyjrzyjcie się poniższym obrazkom.

Uzupełnijcie teraz Karty pracy nr 4 na str. 66 i na podstawie zamieszczonych w nich obrazków, opowiedzcie swoim rodzicom historyjkę o tym, jak powstaje chleb.

Następnie proponujemy Wam wykonanie poniższej karty pracy, przedstawiającej pracę rolnika 🙂

Znajdźcie 8 różnic między obydwoma obrazkami, zaznaczając je krzyżykiem na dolnym obrazku kolorową kredką. POWODZENIA !!!

A teraz Kochani wstańcie i zabawcie się w młynarzy, którzy noszą ciężkie worki z mąką 😊 Waszym zadaniem będzie naśladować przenoszenie worków z jednej strony pokoju na drugą. Poproście rodziców, aby wydawali Wam polecenia za każdym przejściem pokoju: – lekkie worki, – ciężkie worki. A wy starajcie się pokazać swoim ciałem, ruchem przenoszony ciężar. 🙂 🙂 🙂

Zapraszamy Was również na zabawę sensoryczną  „Magiczna mąka” – na talerzyku lub tacce rozsypcie mąkę, tak byście mogli w niej rysować różne kształty, a przy okazji spróbujcie określić kolor mąki i jej zapach. Ale frajda 🙂

Kochani – bardzo często z pieczywa robi się kanapki jako danie na kolację czy śniadanie.

Myślimy, że i wy macie taką ulubiona kanapkę 🙂

Proponujemy Wam zatem zrobić swoją ulubioną kanapkę, oczywiście pod nadzorem rodziców.

Miło nam będzie zobaczyć, jak robicie swoje kanapki, dlatego zachęcamy Was do zrobienia zdjęć i przesyłania ich na adres mailowy: misia.machnik@gmail.com do piątku (22.05.). Zrobimy wspólną galerię „motylkowych” kanapek 😊 😊 😊

Dobrej zabawy!!!

Trzymajcie się zdrowo 😊

Opracowanie: Dominika Machnik i Martyna Guzik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wielkość czcionki
Kontrast