Drzewo genealogiczne

Kochane Dzieci!

W tym tygodniu porozmawiamy sobie o osobach, które nas otaczają i są nam bardzo bliskie. Pewnie domyślacie się już, że chodzi o członków naszej rodziny 🙂

Zapraszamy Was do obejrzenia prezentacji, jeżeli macie ochotę możecie wykonywać polecenia 🙂 następnie do krótkiego opowiadania:

,,Mama mojej mamy”- Urszula Lewczuk

Dziś Marysia nie poszła do przedszkola. Źle się czuła i została z babcią. Dziewczynka bardzo lubi kiedy przychodzi do niej babcia. Ona ma dużo fajnych pomysłów i razem robią różne ciekawe rzeczy. Ostatnio babcia nauczyła Marysię wycinać serwetki z papieru, a wcześniej upiekły razem babeczki. Dziewczynka zastanawiała się co tym razem będzie robić z babcią. Babcia przyniosła album ze zdjęciami.
-Ja też mam album. Marysia wyciągnęła swój album. Bardzo lubi oglądać swoje zdjęcia z urodzin, wycieczek, przedszkola.
-Babciu, a teraz obejrzymy twoje zdjęcia.
To przecież ja na spacerze w lesie – wskazywała palcem na zdjęciu Marysia i oglądała z zaciekawieniem.
– Jakie dziwne zdjęcia, nie są w ogóle kolorowe, dlaczego?
– To są stare zdjęcia, kiedyś nie było jeszcze zdjęć kolorowych tylko biało-czarne – wyjaśniała babcia.
– Babciu, a co to za dziewczynka? Ona trzyma za rękę jakąś panią.
– Ta dziewczynka to twoja mama, a ta pani to ja, mama twojej mamy.
– Jak to?
– Twoja mama to moja córeczka. Kiedyś była taką małą dziewczynką jak ty, ale urosła i urodziła ciebie, a ja zostałam babcią.
– To znaczy, że mama mojej mamy to moja babcia. Wszystko rozumiem. A moja druga babcia, babcia Hela?
– To mama twojego taty.
– Tak wiem. A dziadek Antek to tata mojego taty. Trochę to trudne.
– Nic nie szkodzi. Dzisiaj zrobimy drzewo genealogiczne, wtedy wszystko zrozumiesz.
– Co takiego?
– Zaraz ci wyjaśnię, potrzebujemy kartkę, kredki, nożyczki, klej i zdjęcia z albumu. Jak skończymy wszystko zrozumiesz.

A czy Wy Kochane dzieci wiecie co to jest drzewo genealogiczne?

Swoich najbliższych można poznawać na różne sposoby, a jednym z nich jest właśnie tworzenie drzewa genealogicznego, będącego odzwierciedleniem naszych więzi rodzinnych. My na razie poznamy jego najprostszą wersję, obrazującą rodzeństwo, rodziców i dziadków. Choć jest to tylko prosty obraz, może okazać się świetnym wstępem do poznania historii rodziny. Bliższego poznania rodziców i dziadków: kim są, gdzie pracują, co kochają robić, jakie mają pasje i zainteresowania.

Jeżeli macie ochotę stwórzcie swoje drzewo genealogiczne, a podczas pracy porozmawiajcie ze swoimi bliskimi, zadajcie różne pytania, by jeszcze lepiej ich poznać i jeszcze więcej się o nich dowiedzieć 🙂

Na koniec wykonajcie zadania w naszych Kartach Pracy 4 na stronie 42, 43 i 44.

Dla umilenia pracy – wesoła piosenka o rodzinie 🙂 Może uda Wam się zapamiętać chociaż refren 🙂

Powodzenia Motylki 🙂 🙂 🙂

Opracowanie: Martyna Guzik i Dominika Machnik.