Uczniowie w sieci…..

Drodzy Rodzice, związku z tym, że uczniowie coraz więcej korzystają z komputera i sieci Internet pragnę przypomnieć, że Internet może być źródłem wielu pozytywnych rzeczy, dostarcza nam informacji, pozwala na kontakt z innymi w tym specyficznym okresie, umożliwia naukę ale także jest źródłem zagrożeń. W świecie, w którym technologia cyfrowa staje się coraz bardziej powszechna, rodzice i opiekunowie mają dodatkowe zadanie, aby zwrócić uwagę na korzystanie oraz treści z jakimi dziecko ma kontakt i jakie umieszcza w Internecie.
Dlatego bardzo proszę Was Rodzice zerkajcie na publikacje Waszych dzieci w sieci, przeglądajcie filmiki, komentarze, linki… po to, by być bliżej dziecka, znać jego upodobania i zainteresowania, ale też po to, by w porę zareagować, gdy zajdzie taka potrzeba… Rozmawiajcie Państwo z dziećmi o tym cyberświecie, o tym, że po drugiej stronie monitora jest inny człowiek, często kolega czy koleżanka z klasy, który ma uczucia, czyta to, co ktoś napisał i przeżywa wszystkie negatywne komentarze.
Aktualna sytuacja niestety często sprzyjać może cyberprzemocy, ale także „kłótniom w internecie” czy nieporozumieniom między dziećmi, które są naturalne i z którymi dzieci zazwyczaj mogą i często powinny radzić sobie bez większej pomocy dorosłych. Niezależnie od tego, z którą z tych sytuacji mamy do czynienia ważna jest rozmowa, wysłuchanie, okazanie zrozumienia oraz – ewentualnie, jeśli dziecko tego potrzebuje – wspólne zastanowienie się, jak rozwiązać kłopot. Często, dzięki uważnemu wysłuchaniu, nazwaniu uczuć oraz potrzeb, dziecko uspokaja się i samo znajduje rozwiązanie. O ile konflikt, kłótnia w Internecie są krótkotrwałe, przemijające to sytuacja cyberprzemocy jest dla dziecka przytłaczająca, przerażająca i niemożliwa samodzielnie do opanowania przez dziecko, które pada ofiarą hejtu. Wtedy konieczna jest pomoc i interwencja osób dorosłych.
Dlatego polecamy zapoznanie się z poradnikami dotyczącymi sytuacji cyberprzemocy:
dla uczniów
https://www.saferinternet.pl/pliki/publikacje/Radzenie%20sobie%20z%20cyberprzemocą.pdf
dla rodziców
https://akademia.nask.pl/publikacje/Poradnik_cyberprzemoc_www.pdf
https://www.gov.pl/web/niezagubdzieckawsieci
Specyficzna sytuacja, ograniczony kontakt z wieloma osobami, w tym z rówieśnikami może narażać dzieci na dodatkowe niebezpieczeństwo związane z dostępem do nieodpowiednich treści, w tym patotreści, epatujących przemocą, czy treści pornograficznych, a nawet z molestowaniem.
Dlatego dodatkowo polecam zapoznanie się z materiałami poruszającymi inne zagrożenia związane z Internetem:
https://akademia.nask.pl/publikacje/Szkodliwe%20treści%20w%20internecie_www.pdf
https://www.saferinternet.pl/pliki/publikacje/kompendium2019.pdf
https://www.saferinternet.pl/pliki/publikacje/broszura.pdf

Wielkość czcionki
Kontrast