Jak radzić sobie z wyzwaniami rodzicielskimi podczas pandemii – wskazówki dla rodziców.

Stan pandemii wprowadził bardzo duże zmiany w zakresie naszej codzienności, aktywności, ilość kontaktów, czasu spędzanego w domu z rodziną.

Proponuje zatem kilka rad, które mogą pomóc odnaleźć się w tej rzeczywistości:
1. Znajdź czas na spędzanie czasu sam na sam z dzieckiem.
Wygospodaruj czas i spróbuj pozwolić dziecku na zorganizowanie go Wam. Wykorzystaj pozytywne strony tej sytuacji na pogłębienie relacji między Wami.
2. Zadbaj o pozytywny klimat w rodzinie.
Masz okazję do poćwiczenia pozytywnych, wspierających komunikatów wobec dziecka np. jesteś ważny/ważna; wspaniale Ci się to udało zrobić; jestem z Ciebie dumna/dumny; jesteś wytrwały/wytrwała – widzę, że Ci na tym zależy; jesteśmy świetni, super razem nam to wyszło….. Zastanów się czy nie ograniczasz dziecka w jego możliwościach lub też czy nie stawiasz mu nadmiernych wymagań? Bądź realistą w stawianiu mu wymagań i doceniaj to co dobrze robi, chwal.
3. Organizuj czas i przestrzeń.
Nowe sytuacje wymagają przeorganizowania wielu starych nawyków. Twórzcie plany dnia, tygodnia, planujcie wspólne zadania i indywidualny czas tylko dla siebie. Macie okazję do budowania rodzinnych rytuałów.
4. Zwróć uwagę na dziecko i jego potrzeby.
Zachowanie dziecka często jest sygnałem, wyrazem jego potrzeb. Pamiętaj, konsekwencja to umiejętność wyznaczania granic i ich przestrzegania, ma na celu nauczyć dziecko odpowiedzialności za swoje czyny i zachowanie. Uwzględniaj to, że nagradzanie pozytywnych zachowań jest bardziej atrakcyjne dla dziecka. Negatywne konsekwencje niech będą realne.
5. Kontroluj emocje.
Ten stresujący czas wzbudza czasami w nas trudne emocje. Teraz wiele osób doświadcza różnych emocji. Znajdź sposób na bezpieczne ich odreagowanie. Pamiętaj, Ty także masz prawo zadbać o siebie, swój nastrój, dobre samopoczucie. Twoje dzieci potrzebują mieć w Tobie oparcie, być wysłuchane i poczuć się zrozumiane, zaakceptowane ze swoimi emocjami. Kolejne dni rodzą nowe pytania związane z koronawirusem, bądź gotowy do takiej rozmowy.

Wiele dobrych rad znajdziesz pod linkami:
https://www.unicef-koronawirus.pl/psychologia/jak-radzic-sobie-z-wyzwaniami-rodzicielskimi-podczas-pandemii/
https://dziecisawazne.pl/prosisz-dziecko-cie-nie-slucha-jak-rozmawiac-bez-zlosci/
https://unicef-koronawirus.pl/psychologia/jak-rozmawiac-z-dzieckiem-o-koronawirusie/
https://swiadomaedukacja.pl/nie-pouczaj-wsluchaj-sie/?gclid=EAIaIQobChMI3obd8OSN6QIVxaoYCh2Ayg5KEAAYASAAEgKxJfD_BwE
https://swiadomaedukacja.pl/nagrody-i-kary-w-procesie-wychowania/
https://ncez.pl/abc-zywienia-/psychodietetyka/jak-rzetelnie-i-empatycznie-rozmawiac-z-dzieckiem-o-epidemii–o-ktorej-slyszy-na-co-dzien

 

Wielkość czcionki
Kontrast