ŻYRAFA ZUZANNA

Witajcie kochane Biedroneczki!

Żeby spotkać się „twarzą w twarz” z naszym dzisiejszym zwierzątkiem, musielibyście wspiąć się na wysokie drzewo akacji w Afryce. Mielibyście szansę zobaczyć długi język naszego bohatera, sięgający po liście, dwa charakterystyczne, owłosione wyrostki na jego głowie i sierść w brązowe łaty. To tajemnicze zwierzę jest najwyższym stworzeniem na ziemi. Już pewnie wiecie, kto to taki? Oczywiście! To żyrafa!

„O ŻYRAFIE JA POTRAFIĘ”. Posłuchajcie bajki o pewnej wyjątkowej żyrafie. Ułóżcie obrazki w odpowiedniej kolejności i własnymi słowami opowiedzcie bajkę:

• Jaką wyjątkową cechę miała żyrafa Giga?
  • Jak wykorzystywała długą szyję?
  • Jak zachowywała się, gdy inne zwierzęta ją chwaliły?
  • Z czym mogła mieć trudność żyrafa?
  • Jakie słowa najczęściej powtarzała żyrafa?
  • Czy to ładnie przechwalać się przed innymi?
  • Z czym nie mogła sobie poradzić Giga? Kto jej wtedy pomógł?

„ĆWICZENIA BUZI I JĘZYKA.”

KLIK

„POTRAFIMY JAK ŻYRAFY”. Naśladujcie następujące czynności:

• stojącej żyrafy – dzieci starają się wyciągnąć szyję jak najwyżej;
• biegnącej żyrafy – poruszają się możliwie jak najszybciej na czworakach;
• pijącej żyrafy – stają w kole, kładą ręce na barkach kolegów stojących obok i próbują schylić się jak najniżej, wyciągając języki i naśladując picie wody (wyciągają i chowają język);
• śpiącej żyrafy – kładą się na boku i zwijają w kłębek.

KILKA CIEKAWOSTEK O ŻYRAFACH:

• Żyrafy są najwyższymi ssakami na całej Ziemi;
  • Jedzą ponad 40 kilogramów jedzenia dziennie, czyli oznacza to, że większość czasu spędzają na jedzeniu;
  • Chociaż żyrafy są bardzo wysokie, nie śpią zbyt wiele. Większość z nich ma od około 10 minut do dwóch godzin snu dziennie;
  • Szyja żyrafy jest za krótka, by sięgnąć do ziemi. W związku z tym musi rozłożyć nogi na bok, by napić się wody;
  • Żyrafy przez większość czasu śpią na stojąco;
  • W ciągu zaledwie 10 godzin od narodzin, małe żyrafy mogą biegać z rodziną;
  • Samce żyrafy używają swoich małych rogów, by czasem walczyć z innymi samcami;
  • Wzory na żyrafie są zupełnie wyjątkowe. Nie ma dwóch identycznych żyraf;
  • Żyrafy muszą pić wodę tylko raz na kilka dni. Większość wody pozyskują z diety roślinnej;
  • Ich języki mogą mieć nawet 45 cm długości, co pozwala im uzyskać jedzenie z bardzo wysokich drzew.

„ŻYRAFA FA FA FA”. Zatańczcie do piosenki. Nauczcie się krótkiego refrenu:

KLIK

„To ży ży ży żyrafa fa fa fa,

co dłu dłu dłu, co długą szyję ma.”

„ZAKŁADKA”. Żyrafa to zwierzę, które ma baardzo długą szyję. Wykorzystaj to i wykonaj piękną żyrafową zakładkę:

„PALUSZKOWE ZWIERZĄTKA”. Palcami zamoczonymi w farbie dokończ malować obrazek:

„EGZOTYCZNA MATEMATYKA”. Policzcie zwierzątka na poniższych kartach. Przypomnijcie sobie, jak zapisujemy dane cyfry (Rodzice – zwróćcie uwagę na poprawne stosowanie liczebników):

„SZALIK ŻYRAFY.” Dokończ wzorek na szaliku żyrafy. Pokoloruj obrazek:

SZALIK ŻYRAFY

PRACA PLASTYCZNA: Wybierz, która propozycja podoba Ci się najbardziej i ją wykonaj:

KARTY PRACY:

5-latki – strona 43-44