WARSZTATY BIEDRONKI

„Wielki rwetes dziś u Basi, bo kapustę Basia kwasi.

Szatkownica poszła w taniec.. To ci będzie szatkowanie!

Rach, ciach, ciach, obereczka- już kapusty pełna beczka!”

7 listopada Izbę Regionalną w Łące odwiedziły Biedronki , które wzięły udział w warsztatach kiszenia kapusty. Dzieci poznały recepturę na najlepszą kiszoną kapustę na Śląsku, a ponadto miały okazję pierwszy raz samodzielnie zetrzeć kapustę na ręcznej szatkownicy, a następnie udeptać ją w dużym glinianym baniaku. Przy okazji pracy, było dużo śmiechu i dobrej zabawy. Następnie przedszkolaki degustowały zdrową pyszną surówkę przygotowaną z kiszonej kapusty, jabłek i marchwi. Dzieci dowiedziały się, jak wyglądało codzienne życie ich przodków, dawne narzędzia i maszyny, czynności domowe i gospodarskie, które wykonywano zgodnie z tradycją. Młodsze pokolenie mogło sobie wyobrazić, na czym polegała ciężka praca ich dziadków. Wśród innych ciekawych eksponatów, które dzieci mogły zobaczyć, był drewniany wózek sprzed ponad 70 lat. Na zakończenie zajęć dzieci otrzymały pamiątkową widokówkę swojej miejscowości.