W POLSCE SIĘ URODZILIŚMY

Witajcie drogie Biedroneczki!

W tym tygodniu wybierzemy się w podróż po świecie. A zaczniemy oczywiście od naszej kochanej Polski! Zatem – wsiadajcie do pociągu:

JEDZIE POCIĄG

Przypomnijmy sobie, jak brzmi nasz hymn – Mazurek Dąbrowskiego. PAMIĘTAJCIE! Hymn wysłuchujemy/śpiewamy w pozycji stojącej!

HYMN

  • Jaki charakter ma muzyka?
  • Pamiętacie, gdzie słyszeliście już nasz hymn?

„SIEDMIOMILOWE BUTY”. Pomyślcie, co można w czasie wakacji można robić nad morzem, a co w górach. Wyobraźcie sobie, że macie założone siedmiomilowe buty, dzięki którym możecie szybko przemierzać całą Polskę. Maszerujcie po pokoju i obserwujcie, jaki obrazek pokaże Wam rodzic. Gdy będzie to obrazek, na którym są przedstawione góry – naśladujcie wspinanie się po górach (podnoście wysoko nogi, pochylcie tułów), a gdy będzie to obrazek, na którym jest morze – naśladujcie pływanie, nurkowanie, budowanie zamków z piasku.

„PALCEM PO MAPIE”. Poniżej przedstawiona jest mapa Polski. Wskażcie na niej większe miasta (Kraków, Warszawa, Gdańsk, Katowice), spróbujcie odnaleźć Wasze miasto. Wiecie, w którym miejscu znajdują się góry, a w którym morze? Zwróćcie uwagę na kolory, które znajdują się na mapie, kolor zielony – to niziny, żółty – wyżyny, a brązowy – góry.

„WARS I SAWA”. Wysłuchajcie znanej legendy o Warszawie. Odpowiedzcie na pytania:

  • O kim opowiada legenda?
  • Komu pomógł Wars, kiedy wypłynął w rejs?
  • Jak odwdzięczył się Warsowi Ptak-Wiatr za uratowanie życia?
  • Czy pamiętacie, co musiał zrobić Wars, aby przerwać czas i uwolnić Sawę?
  • Jak zakończyła się historia Warsa i Sawy?

„KRAKOWIACZEK”. Nauczcie się paru kroków znanego tańca – krakowiaczka:

KRAKOWIACZEK

„PIĘKNY JEST MÓJ KRAJ”. Wykonajcie plakat,  w którym zaprezentujecie ciekawe zakątki Polski (mogą to być również miejsca, które odwiedziliście razem z Rodzicami).

KARTY PRACY:

4-latki – strona 23

5-latki – strona 38, 39

Wielkość czcionki
Kontrast