SPOTKANIE Z EGZOTYCZNYMI ZWIERZĘTAMI

Witajcie kochane Biedroneczki!

Dzisiaj zapraszamy Was do dżungli!

Zabawa pantomimiczna ,,Zwiedzamy dżunglę”

Dotarliśmy do Afryki, wysiadamy z tratw i idziemy na ląd po wodzie (wysokie unoszenie kolan) a potem po gorącym piasku (lekkie podskoki). Rozglądamy się uważnie na boki , szukamy tubylców. Czas ruszać w drogę , przedzieramy się przez dżunglę (ruchy rękoma na boki). Chodźmy bardzo cicho by nikogo nie spłoszyć, albo by nas nie usłyszał lew (idziemy na palcach). Ciiiii! (dajemy palec na buzię). Słychać jakiś szelest. Uciekajmy na drzewo (naśladujemy wspinanie się na drzewo). O! Jaka miła małpka- chcesz to się pobawimy. Pomałpujmy tak jak ona (dzieci naśladują ruchy rodzica np. drapią się po plecach, skaczą na jednej nodze, itp.). Dość zabawy chyba jesteśmy już bezpieczni, możemy schodzić z drzewa (naśladujemy schodzenie z drzewa). Ruszamy dalej w drogę. Przed nami rzeka, musimy ją przeskoczyć (duży skok do przodu), a teraz skaczemy po kamieniach (małe podskoki). Uwaga! Krokodyl (naśladujemy kłapanie paszczy krokodyla), a tam płynie hipopotam (naśladujemy rękoma pływanie w wodzie). Już niedługo dotrzemy do wioski, musimy tylko przejść obok śpiącego węża (dzieci kładą się na podłodze i sycząc poruszają się po niej). Nareszcie jesteśmy w wiosce. Witamy się z tubylcami (dzieci nawzajem obejmują się) Na powitanie zaśpiewajmy hymn: (dzieci powtarzają za rodzicem)

O, ale le

O, beri ,tiki, tonga

masa, masa, masa

O, balua, balue.

Piosenka „Dżungla”
„Dżungla, dżungla, taka wielka dżungla (
rozkładamy ręce na boki).
Poplątane zwoje dzikich lian (
pokazujemy od góry w dół kręcone liany).
Mieszka sobie w bambusowej chatce (
daszek chatki składamy z dłoni).
Ambo Sambo dżungli wielki pan (
stukamy się piąstkami po klatce).

Ref. Strusie mu się w pas kłaniają (z ręki do łokcia robimy szyję i dziób strusia, kłaniamy się nim).
Małpy na gitarze grają (
udajemy granie).
Ambo tu, Ambo tam, Ambo tu i tam (
pokazujemy ręką raz w prawo, a raz w lewo).

Ambo Sambo (ręce oparte na biodrach).
Doskonale znam go (
wskazujemy na siebie).
Węża się nie boi (
pokazujemy ruch pełzania przez węza ręką).
Ani lwa (
dłonie z rozpostartymi palcami i straszymy „ła,ła”).
Dla swych dzikich, leśnych ulubieńców (
ręce do łokcia złożone jedna na drugą i udajemy, że w prawej coś trzymamy)
zawsze coś pysznego w dłoni ma.” (
pokazujemy coś pysznego w dłoni).

Małpy na gitarze grają (
udajemy granie).
Ambo tu, Ambo tam, Ambo tu i tam (
pokazujemy ręką raz w prawo, a raz w lewo).

Słuchanie opowiadania „Wycieczka do zoo”.

Był piękny dzień. Tata postanowił zabrać Anię na wycieczkę do zoo. Dziewczynka bardzo się ucieszyła. Pierwsze zwierzę, jakie zobaczyła Ania to lew. Miał on długą grzywę i wygrzewał się na słońcu. Tatuś powiedział Ani, że jest to król wszystkich zwierząt. Poszli dalej. Nagle Ania krzyknęła: O! Popatrz, jaki śliczny konik! To zebra- rzekł tatuś. Ma na sobie czarno-białe pasy. Następnym zwierzęciem był słoń. Ania jeszcze nigdy nie widziała takiego ogromnego słonia. Nagle Ania zauważyła, iż przy następnej klatce zgromadziło się bardzo dużo dzieci, które cały czas się śmiały. Była bardzo ciekawa, co tam się znajduje. Podeszła bliżej i zobaczyła małpkę, która naśladowała dzieci i stroiła śmieszne miny. To zwierzątko podobało się Ani najbardziej. Nagle Ania usłyszała plusk wody. Odwróciła się i zobaczyła 4 długie nogi. To żyrafa piła wodę. Miała bardzo długą szyję i bardzo dużo brązowych plamek na ciele. Na wycieczce Ania spotkała jeszcze krokodyla, który miał wielkie kły i niedźwiedzia wygrzewającego się na słońcu. Zrobiło się już późno i Tatuś z Anią musieli wracać do domu. Ani bardzo się podobała ta wycieczka i była bardzo szczęśliwa.

Gdzie tata zabrał Anię na wycieczkę?

Jakie zwierzęta spotkała Ania w zoo?

Które zwierzę najbardziej spodobało się Ani i dlaczego?

Co to jest zoo?

Czy byliście w zoo? Jeśli tak, to jakie zwierzęta widzieliście?

Pamiętacie jak nazywają się zwierzęta mieszkające w zoo? Spróbujcie wymienić ich jak najwięcej.

Rozwiążcie zagadki o zwierzętach; podzielcie nazwę zwierząt na sylaby i głoski:

Można powiedzieć o niej,

że jest całkiem zwyczajnym koniem

lecz od pyska do ogona

jest paskami przystrojona.

Zwierzę owo, daję słowo,

najdziwniejsze jest na świecie,

żeby go nie mylić z krową,

aż dwa garby ma na grzbiecie.

Jest ogromny, jak pagórek,

ma zmarszczoną, szarą skórę,

nos, jak trąbę, prosty ogon,

uszy, co wachlować mogą.

Na tygrysy, lwy i szczury,

krokodyle oraz żmije

ona zawsze patrzy z góry,

bo ma bardzo długą szyję.

Znajdźcie 6 różnic między obrazkami

Zwierzątko” – lepienie z plasteliny ulubionego zwierzątka egzotycznego; pamiętajcie, że trzeba dobrze rozgnieść w rekach plastelinę, żeby była miękka.

Udanej zabawy!