POCHÓD Z WIELKIM SMOKIEM

Witajcie drogie Biedroneczki!

Dziś czeka nas przygoda, na którą wybierzemy się na Daleki Wschód! Jesteście gotowi?:)

Widzicie tą dziewczynkę obok? Nazywa się Yuki Li, ma sześć lat i mieszka w Chinach. Napisała do Was króciutki list:

Kochane Dzieci!

Chiny to bardzo ciekawy kraj – zupełnie inny od Polski. Słyszałam na przykład, że Wy ryż jecie widelcem, a my – pałeczkami. Bardzo chciałabym przyjechać do Polski, by poznać panujące u Was zwyczaje. Ale tym razem to ja zapraszam Was, abyście wybrali się w odwiedziny do mnie, aby poznać mój niezwykły kraj. Czekam na Was z niecierpliwością.

Pozdrawiam, Yuki

Czy wybierzecie się razem ze mną w niezwykłą podróż do Chin? Jak myślicie, czym udamy się do tego odległego kraju? Może samolotem?

„SAMOLOT”.  Wykonujcie ruchem to, co przeczyta Wam rodzic:

Za chwilę wyruszymy w niezwykłą podróż. Słuchajcie uważnie i zachowujcie się jak podróżnicy. Naśladujcie ruchem i gestem to, co mówię. Wsiadamy do samolotu, zapisany pasy… Samolot zaraz wystartuje i przeniesie nas do egzotycznej Azji. Chcemy poznać Chińczyków i ich zwyczaje. Samolot podnosi się wolno, kołysze się. Spoglądamy w dół, widzimy coraz mniejsze domy, ludzi, samochody. Płyniemy ponad polami, łąkami, lasami, morzami i górami. Szybujemy, obniżamy lot i znów się wznosimy. Nagle wyłania się ląd. Samolot powoli obniża lot, lądujemy w Pekinie. Odpinamy pasy – pora wysiadać!

„CHIŃSKIE POWITANIE”. Na poniższym obrazku przedstawiona jest dziewczynka, która wita się z Wami w charakterystyczny dla Chinczyków sposób. Przywitajcie się z nią w ten sam sposób:

„CHIŃSKA FLAGA”. Zobaczcie i opowiedzcie jak wygląda flaga Chin, jakie ma kolory, kształty. Spróbujcie samodzielnie ją namalować:

„CHIŃSKIE PODZIĘKOWANIA”. Czy wiecie, że w Chinach istnieją specjalne znaki, za pomocą których Chińczycy się porozumiewają? Oto niektóre z nich:

Obejrzycie filmik dotyczący pisma Chińczyków:

PISMO

A teraz weźcie do ręki pędzel i farby i sami spróbujcie stworzyć własną kaligrafię 🙂

„CHIŃSKIE PRZEDSZKOLE”. Obejrzycie poniższy filmik, na którym dowiecie się, jak wygląda przedszkole w Chinach 🙂

„CHIŃSKI SMOK”. Wykonaj pracę plastyczną na podstawie poniższego opisu:

„Chiński smok ma ciało węża, pysk wielbłąda, łuski karpia, łapy tygrysa i szpony orła. W pysku często trzyma perłę, która oznacza doskonałość.”

KARTY PRACY:

5-latki – strona 42