PLOTKI O PTAKACH

Dzień dobry kochane Biedronki!

Dziś zakończymy sobie temat ptaszków. Uwaga? Gotowi do dzisiejszej zabawy? Zaczynamy 🙂

1. Posłuchajcie informacji o ptakach i spróbujcie wyrazić ruchem lub gestem, która informacja jest prawdziwa, a która fałszywa (np. prawda – dziecko biega po pokoju i naśladuje szczęśliwe ptaki; fałsz – dziecko siedzi na dywanie). Wyobraźcie sobie, że jesteście ptakami. Jak ptak może pokazać drugiemu ptakowi, że coś jest prawdą, a jak, że coś jest fałszem?

Prawda czy fałsz?

• Wszystkie ptaki potrafią śpiewać.
  • Bociany budują gniazda na drzewach i dachach domów.
  • Wszystkie ptaki mają czerwone dzioby.
  • Można nauczyć ptaka mówić.
  • Ptaki robią zapasy, przygotowując się do zimy.
  • Ptaki zasypiają na zimę.
  • Słowo „sowa” ma dwie sylaby.
  • Jaskółki i bociany odlatują do ciepłych krajów.

2.  Ułóż puzzle przedstawiające ptaka. Jak on się nazywa?

3.   Gdzie mieszkają ptaki? – Obejrzyjcie poniższe ilustracje i zdjęcia ptasich gniazd. Odpowiedzcie na pytania: Gdzie mieszkają ptaki? Do czego gniazdo służy ptakom?

Pamiętajcie! Należy chronić ptasie gniazda, nie wolno ich niszczyć, zabierać ani przenosić w inne miejsca. Gniazdo to nie tylko dom ptaka, ale przede wszystkim miejsce, gdzie na świat przychodzą pisklęta. Wiecie co? Ostatnio był u mnie taki malutki ptaszek i zostawił dla Was list! Posłuchajcie:

Drogie Przedszkolaki,
wiemy, że kiedy pojedziecie na wakacje, odwiedzicie piękne miejsca w górach, nad morzem, w lesie. Pamiętajcie, że ptasie gniazda mogą być wszędzie. Zakładane są przeważnie w kwietniu i maju, byśmy mogły rozpocząć lęgi. Niektóre ptaki mają co roku sporą gromadkę piskląt, wiele z nas gniazduje i opiekuje się młodymi nawet jeszcze we wrześniu.
Żeby nam nie przeszkadzać, wybierając się z rodzicami na spacer, omijajcie nieuczęszczane przez ludzi miejsca w lasach, zarośnięte krzakami i szuwarami brzegi rzek i jezior. Lepiej chodzić po drogach i szlakach, zatrzymywać się w miejscach, gdzie często przebywają ludzie. My, ptaki, nie zakładamy tam gniazd.
Przedszkolaku, jeśli zauważysz gniazdo, nie podchodź bliżej. Nawet duże ptaki drapieżne, choć wyglądają groźnie, są bardzo płochliwe. Wydeptując ścieżki, pokazujesz leśnym zwierzętom – lisom, kunom – drogę do naszych domów. Wtedy nasze jaja i delikatne, bezbronne pisklęta są w niebezpieczeństwie. Jeśli odsłonisz nasze gniazda, łatwiej je zauważą drapieżniki. Na pewno nie wiesz, że ptak raz spłoszony na gnieździe ucieka i już do niego nie wraca. Wypłaszając z gniazda młode, które jeszcze nie potrafią sprawnie latać i samodzielnie zdobywać pożywienia, narażasz je na śmierć.
Pozdrawiamy Was
Ptaki

4.   Posłuchaj króciutkiej bajeczki o ptakach:

5. Znajdź dwa takie same ptaszki:

6. A na koniec wykonaj następujące karty pracy: strona 42, 43 (5-latki), strona 21 (4-latki).

Powodzenia i do zobaczenia w przyszłym tygodniu!