EKSPERYMENTY- ODKRYWAMY ŚWIAT DŹWIĘKÓW

Czym jest dźwięk? Skąd się biorą dźwięki? Na te pytania dzieci odpowiedziały sobie same podczas zabaw badawczych, które odbyły się 12 marca. Zajęcia rozpoczęliśmy od wsłuchiwania się w dźwięki otoczenia oraz określania ich źródeł. Podczas kolejnych działań dowiedzieliśmy się jak zbudowane jest ucho i w jaki sposób różne dźwięki do niego docierają. Dowiedzieliśmy się, że ucho służy nie tylko do słuchania, ale także pełni ważną rolę w utrzymaniu równowagi – sprawdziliśmy to kręcąc się wokół własnej osi i siadając na podłodze.
Następnie postanowiliśmy poznać niektóre tajemnice dźwięków w toku zabaw badawczych:
– przy pomocy linijki sprawdziliśmy, że dźwięki powstają dzięki drganiom – im dłuższa część linijki wystaje poza stolik, tym drgania są wolniejsze i dźwięk jest niższy;
– praktycznie doświadczaliśmy drgania naszych strun głosowych;
– sprawdziliśmy jakie dźwięki może wydawać plastikowy kubek;
– graliśmy na balonach, a właściwie sprawdzaliśmy, czy powietrze, które się w nich znajduje wydaje dźwięki – powietrze znajdujące się w balonie może akompaniować do śpiewu;
– graliśmy na organach wodnych – szklankach z wodą i porównywaliśmy dźwięki, które wydawały;
–  szukaliśmy odpowiedzi na pytanie „Czy dźwięk można zobaczyć?” – na plastikowe pudełko nałożyliśmy  folię i umocowaliśmy ją gumką recepturką. Na folię wsypaliśmy posypkę. Unieśliśmy garnek w powietrzu, wylotem w stronę pudełka, i uderzyliśmy mocno łyżką. Powietrze przeniosło fale dźwiękowe, ziarenka poruszyły się.
Eksperyment pokazał nam, że można „zobaczyć” fale dźwiękowe. Dzięki tej samej zasadzie możemy słuchać radia – powietrze przenosi fale dźwiękowe i dlatego poruszając się po domu, możemy słuchać muzyki.

Opracowała:Magdalena Kozarowska

Wielkość czcionki
Kontrast