DBAMY O NASZE OTOCZENIE

Witajcie Biedroneczki!

W tym tygodniu porozmawiamy o tym, jak możemy zadbać o nasze środowisko, o naszą Ziemię. Wy również możecie się przyczynić do tego, by nasza planeta była czysta! Zaczynajmy 🙂
Czy wiecie co to takiego jest powietrze? Z tym Wam się kojarzy to słowo? Posłuchajcie, co o powietrzu mówią inne dzieci 🙂

O NATURZE ROZMOWY MAŁE I DUŻE

Zapraszam Was teraz do zabawy badawczej „Czym jest powietrze?”.

Będzie potrzebne:

• słomki,
  • pojemniki z wodą,
  • piórka.

Teraz dmuchajcie przez słomki na wodę, dmuchajcie w piórka i obserwujcie co się dzieje. Co się dzieje z wodą i piórkiem? Co spowodowało pojawienie się bąbelków na wodzie, co unosi piórko? TAK! To, co wydmuchiwaliście to właśnie powietrze!

Zobaczcie inne eksperymenty, które pomogą Wam odnaleźć powietrze. Wykonajcie je razem z rodzicami:

EKSPERYMENTY Z POWIETRZEM

Kolej na ćwiczenia oddechowe. Gotowi? Wykonajcie parę ćwiczeń oddechowych. Wciągnijcie powietrze przez nos. Czujecie? Klatka piersiowa się podnosi, to znak, że do naszych płuc trafiło powietrze. A teraz powoli wypuśćcie je ustami. Świetnie! A teraz zabawmy się troszkę:

• Wąż – długi wdech nosem i wydech przez zaciśnięte zęby,
  • Pies – krótkie wdechy i wydechy ustami,
  • Balon – wdech i długi wydech ustami tak, jakby chciało się napompować wielki balon.

Dobrze wiecie, że oddychamy powietrzem, które pochodzi z zewnątrz, dlatego bardzo ważne jest to, by było ono czyste, ponieważ wszelkie zanieczyszczenia dostają się do naszych płuc, co może być szkodliwe dla naszego zdrowia. A tak czasem niestety się dzieje.

Zobaczcie, Wasz przyjaciel – Kubuś – zostawił dla Was list. Posłuchajcie:

• Co to jest smog? Skąd się bierze? Czy ma jakiś smak? Czy ma zapach?
  • Co się stało Kubusiowi?
  • Co zrobić, aby uchronić się przed smogiem?

WARTO WIEDZIEĆ:

• Pszczoły pomagają naukowcom monitorować poziom zanieczyszczenia powietrze wokół lotnisk – wraz z pyłkiem zbierają się substancje chemiczne, które potem są badane w plastrach miodu.
  • Obserwując porosty na drzewach, sami możemy ocenić jakość powietrze w naszej okolicy Im więcej porostów na korze drzew i w runie leśnym, tym bardziej czyste i zdrowe jest powietrze, którym oddychamy.
  • Dorosły człowiek bierze ok 16-20 oddechów na minutę, noworodek aż około 40.

Wykonajcie razem z Rodzicami plakat – na którym przedstawicie, jak dbacie o czyste powietrze:

Wykonaj karty pracy:

5-latki – strona 12,