BIEDRONECZKI SĄ W KROPECZKI

Dzień dobry Biedroneczki!

Dookoła wiosna zawitała… zatem jest to dobry czas, aby poznać mieszkańców wiosennej łąki. Tym razem ten tajemniczy świat małych stworzeń poznamy wspólnie z Detektywem Biedronką.

Czy wiedziałeś, że…

Istnieje około 5000 różnych gatunków biedronek, a nie wszystkie z nich mają takie same apetyty. Kilka biedronek żeruje nie na zjadaczach roślin, ale na roślinach.

 Biedronka używa swoich przednich nóg do czyszczenia głowy i czułek. Biedronka może zjeść 5000 mszyc w swoim życiu. W rzeczywistości, jak tylko biedronki się wykluwają, zaczynają ucztować.

 Wiele biedronek produkuje toksyny, które sprawiają, że są one wstrętne dla ptaków i innych niedoszłych drapieżników. Te szkodliwe substancje są związane z kolorem biedronki. Im jaśniejsza biedronka, tym silniejsze są jej toksyny.

 Na całym świecie biedronki są postrzegane jako omeny szczęścia. W Anglii, znalezienie biedronki oznacza, że będą dobre zbiory. W Szwecji, jeśli biedronka wyląduje na dłoni młodej dziewczyny, wkrótce wyjdzie za mąż.

Spójrzcie, jakie zwierzątka spotkał na łące nasz Detektyw Biedronka – spróbuj podzielić ich nazwy na sylaby:

Zapraszam teraz na bajkę o biedronce, która wyruszyła na wielką wyprawę:

BIEDRONKA

Zobacz, jak w łatwy sposób namalować biedronkę – spróbuj swoich sił i namaluj biedronkę zgodnie z wierszykiem 🙂

WIERSZYK MALOWANKA

UWAGA! Z pewnością doskonale znacie pewne zwierzę, które zamieszkuje łąkę, ale czy wiedzieliście, że jego śluz przyspiesza np. gojenie się ran? Czy już wiecie o kim mowa? Tak, oczywiście. To ślimak. A skoro mowa o jego śluzie… spróbujcie sami go zrobić! Poniżej krótka instrukcja:

ŚLUZ ŚLIMAKA

Niezła zabawa, prawda? 🙂

Czas na gimnastykę łącznie z gimnastyką Waszych buziek! 🙂

„Co słychać na łące?” – zamknijcie oczka, wyobraźcie sobie, że znajdujecie się na pięknej, słonecznej łące. Spróbujcie wsłuchać się w jej odgłosy . Spróbujcie zgadnąć, co to za odgłosy.

ODGŁOSY ŁĄKI

Wybierzcie się na spacer na pobliską łąkę. Poobserwujcie co się na niej znajduje. Poniżej jest arkusz, na którym możecie zanotować (poprzez np. narysowanie kropeczki, kreseczki), ile razy spotkacie narysowane zwierzątko:

KARTY PRACY:

5-latki: strona 24, 25

4-latki: strona 13

Dla chętnych:

BIEDRONKA

BLIŹNIACZKI W KROPKI

ILE LIŚCI?

POWODZENIA!

 

Wielkość czcionki
Kontrast